Patnáct tisíc nadějných piškvorkářů se utká během historicky největšího turnaje této hry v České republice. Mezi nimi se nad čtverečkovaným papírem zapotili i hráči z Novojičínska. Oblastní kolo této soutěže totiž proběhlo právě včera za zdmi novojičínského gymnázia. „Piškvorky jsme vybrali především proto, že je to hra jednoduchá a zároveň propracovaná a my se snažíme o intelektuální rozvoj studentů zábavnou formou,“ vysvětlil hlavní koordinátor projektu Richard Malovič.

Turnaj ve hře, oblíbené především v nudných vyučovacích hodinách, pořádá občanské sdružení Student Cyber Games. Byť organizátoři oslovili na čtrnáct středních škol a učilišť na Novojičínsku, do oblastního kola se přihlásily pouze tři. Mendelova střední škola a Gymnázium z Nového Jičína a Masarykovo gymnázium z Příbora. „Jedná se o první ročník téhle soutěže. Různé turnaje už jsme sice pořádali, ale v piškvorkách je to úplně poprvé,“ uvedl organizátor oblastního kola. Lze tak tedy předpokládat, že v případě dalších ročníků se bude zájem studentů zvyšovat. Na některých školách zaznamenali boj o účast v soutěži i letos. „Na našem gymplu se přihlásilo hodně lidí, takže jsme museli dělat školní kolo,“ prozradili studenti příborského gymnázia. Stejně jako ti novojičínští ale připustili, že realita je oproti zkoušce úplně jiná. „Když jsme hráli to školní kolo, bylo to lehké. Teď už to taková sranda není,“ připustila studentka novojičínského gymnázia.

Těžší než samotná hra se může někomu zdát výběr symbolů. „Já si beru vždycky křížky, přinášejí mi štěstí,“ řekla studentka Mendelovy střední školy. A není vůbec jediná. Potvrzují to také výsledky ankety na webových stránkách tohoto turnaje www.pisqworky.cz. Perličkou včerejšího turnaje pak byla chvíle, kdy dvěma soutěžícím nestačil na kolečka a křížky papír. „Tohle se nám stalo úplně poprvé,“ smál se pořadatel při výměně čtverečkovaného papíru. Chtě, nechtě, museli studenti začít hru novou.

Oblastního kola turnaje v piškvorkách se na Novojičínsku zúčastnilo deset týmů, složených z pěti členů. Z nich do krajského kola nakonec postoupily čtyři týmy, a to tři příborské a jeden novojičínský. Jednalo se o uskupení MGP, Gypri, 3 + 2 za Nový Jičín a tým Příbor. V případě úspěchu pak studenti změří své intelektuální síly v celorepublikovém finále soutěže, které se uskuteční 21. listopadu v Brně.