STAV PO ROCE

V pravidelné rubrice Stav po roce se Deník tentokrát rozhodl vrátit k problematice koupaliště ve Fulneku. Zatímco v loňském roce vše nasvědčovalo tomu, že město bude mít po letech opět svou vlastní veřejnou plovárnu, dnes je situace zcela jiná.

V březnu roku 2010 vystoupil na zasedání fulneckých zastupitelů Jan Šebesta ze společnosti Berndirf Bäderbau. Všem přítomným tehdy učinil velmi zajímavou nabídku. „Vzhledem k tomu, že se v poslední době stále hůř shánějí dotace, přemýšlela naše firma, jak pomoci městům a obcím, které se k těmto dotacím nemohou dostat. Rozhodli jsme se, že se těmto městům pokusíme nabídnout komplexní řešení koupaliště,“ uvedl Šebesta. Dle jeho slov mělo být koupaliště pilotním projektem nové filozofie výstavby těchto objektů v malých městech. „Po městě bychom chtěli, aby nám za nějakou úplatu pronajalo pozemek. Firma by na tom pozemku postavila koupaliště, dodala k němu veškeré potřebné zařízení, provozovala by jej patnáct let, a po těch patnácti letech by ho předala městu v podstatě jako dar,“ nastínil vizi v březnu minulého roku Šebesta s tím, že v průběhu patnácti let by se město částečně podílelo na úhradě provozu.

Plány společnosti Berdorf Bäderbau vzbudily u zastupitelů nadšení. To ale nevydrželo dlouho. Už v červenci téhož roku byl totiž zastupitelům předveden projekt s konkrétními čísly. Z nich vyplynulo, že roční podíl města na úhradě nákladů by byl kolem tří a půl milionu korun. „Když jsem odcházela ze zasedání zastupitelstva zhruba před tři čtvrtě rokem, byla jsem v euforii z toho, co tady zaznělo. Bylo řečeno, že město se bude podílet pouze úhradou rozdílu mezi ztrátou a ziskem provozních nákladů. Teď už se hovoří o třech, čtyřech milionech ročně. Mně to připadalo, že ta ztráta je milion korun, což by ještě bylo v pohodě, ale toto mi připadá moc. Vycházím z toho, co nám bylo řečeno předtím,“ uvedla tehdy ještě zastupitelka, dnes starostka Fulneku, Jana Mocová. Proti se postavil také tehdejší starosta Jiří Dener: „Když jsme dělali první nástřel, skutečně to vypadalo trochu jinak. Dnes, po zpracování, je to třikrát tolik nákladů, než jsme počítali. V této variantě město musí počítat zhruba se třemi a půl miliony korun ročně. To je částka, o které zastupitelstvo musí rozhodnout.“

Zastupitelé se ještě na témže setkání rozhodli výstavbu nového koupaliště nepodpořit. Situace kolem jeho výstavby nedoznala změn ani do dnešního dne. „Vůbec nic se nezměnilo, vzhledem k těm nákladům,“ potvrdila informaci starostka Mocová. „Když jsme totiž dostali prvotní informaci, tak to vypadalo, že to město pořídí téměř zadarmo. Schválně jsme se ptali, zda se budeme podílet na provozních nákladech, načež nám bylo odpovězeno, že to se ještě vidí. Poté ale přijeli znova a oznámili, že by provoz město stál skoro čtyři miliony korun. Tím pádem jsme to vzdali, protože město má jiné priority,“ dodala Mocová.