Stavební práce jsou momentálně v plném proudu v ulici Slovanské pod areálem místní nemocnice. „Chodník, který zde měl zbytečnou šíři dva a půl metru, zúžíme, a tím vznikne prostor pro odstavení motorových vozidel,“ vysvětlila Michaela Mrklovská z odboru majetku a investic.

ZELEŇ V CENTRU MUSÍ PRYČ

Konkrétně se jedná o osm nových míst a motoristům budou sloužit od poloviny června. Na podzim pak má být hotové rozšíření současného parkoviště v ulici Revoluční mezi domem s pečovatelskou službou a čerpací stanicí. Dvaatřiceti místům za 2,2 milionů korun musí ustoupit zeleň, která se zde nyní nachází.

„Na zvýšení kapacity parkovacích míst pracujeme každý rok. Vloni jsme například postavili dvě nová parkoviště, u bytové zástavby v ulici U Jičínky a u Mateřské školy Sady na Revoluční ulici. K letošním záměrům přidáme i koncepci parkování na celém území města,“ řekl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák. Do konce roku bude vypracována projektová dokumentace na výstavbu parkoviště pro sto aut v ulici Dlouhá. Nacházet by se mělo za domy číslo 8, 10, 12 a 14 a určitě by zdejší sídlištní dopravě pomohlo. Se stále vzrůstajícím počtem automobilů je zde parkování velkým problémem.

„Kromě analýzy současného stavu by měla přinést především návrhy nových parkovacích ploch a režimů parkování v centru i na sídlištích. Naším cílem je zajištění dostupnosti všech lokalit ve městě a zároveň snížení negativních vlivů na životní prostředí, neboť je prokázáno, že až 30 procent provozního času automobilů je věnováno na hledání parkovacího místa,“ řekl na adresu koncepce parkování místostarosta Ondřej Syrovátka.

Dokument by se měl zabývat i případným parkovacím domem, o kterém se ve městě mluví již řadu let, ale z verbální roviny se doposud projekt dál neposunul ani o kousek. Stále také pouze provizorním parkovištěm zůstává rozlehlá plocha po bývalé továrně v ulici Bezručova, která, zejména v deštivém počasí, přináší řidičům řadu nevítaného dobrodružství.

Plány s novým parkováním na sídlišti Dlouhá nejsou pro současné vedení radnice ale jediné. Další možnosti vidí na ploše bývalé železniční stanice na Horním nádraží. „Se Správou železniční dopravní cesty jednáme o odkupu areálu s pozemky i stavbami. Umožnilo by nám to také prodloužit cyklostezku a vytvořit zázemí pro její uživatele. Parkoviště by sloužilo i obyvatelům blízkého sídliště. V rozpočtu máme pro tento účel rezervovaných pět milionů korun,“ dodal starosta.