Plastika znázorňující oblouk, který spojuje dva pilíře, na nichž jsou názvy Veřovice a Hendungen, stojí v centru Veřovic, nedaleko památníku obětem druhé světové války. V noci ze čtvrtka 13. na pátek 14. října plastiku opět někdo poničil. „Zase to někdo polil a zamaloval červenou barvou. Byla mlha a ten, kdo to dělá, využil situace," uvedl pro Novojičínský deník místostarosta Veřovic Martin Fojtík.

Průběh vandalství byl podobný jako poprvé, kdy někdo polil oblouk červenou barvou a tu rozetřel i po pilířích, na nichž jsou názvy obou partnerských obcí. „Když to ten člověk nebo ti lidé udělali poprvé, vyčistili jsme to za devět tisíc korun. Nechali jsme to rovnou naimpregnovat, takže by to mělo jít očistit lépe, ale i tak to bude kolem čtyř a půl tisíce korun," pokračoval Martin Fojtík.

Stejně jako většina lidí v obci, ani on netuší, komu a proč Monument přátelství může vadit. „Nevíme, jestli je to někdo starší, komu vadí, že to je od Němců. Na zasedání zastupitelstva jsme se o tom bavili a tam padlo, že chtějí monitorovat celé centrum, tak jako to mají mnohé jiné obce. V tom místě je hustý provoz od sedmé do deváté hodiny, je tam mateřská škola, škola, lékárna, kulturní dům," poznamenal Martin Fojtík s tím, že centrum bude i více nasvícené.

Místostarosta přiznal, že opětovné poškození plastiky nejen jeho zaskočilo. „Mrzí nás to, jsou to peníze všech obyvatel obce. Kdyby ten člověk přišel za námi a řekl, že se mu to nelíbí proto a proto, tak to můžeme na zasedání zastupitelstva projednat. Ale potřísnit ten monument, to mi nepřipadne férové," řekl.

Případem už se zabývá i policie. „Policisté obvodního oddělení Frenštát pod Radhoštěm ve věci zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a objasnění skutečností důvodně nasvědčujících spáchání přečinu poškození cizí věci a přečinu výtržnictví. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," sdělil novojičínský okresní policejní mluvčí Petr Gřes.

Plastiku darovali Veřovicím zástupci obce Hendungen, kteří v letos srpnu přijeli do Veřovic na oslavy 20. výročí partnerství obou obcí. V pátek 5. srpna ho instalovali nedaleko památníku obětem II. světové války a ve středu již byl Monument přátelství potřísněný červenou barvou.