Vojáci v historických kostýmech v doprovodu jezdeckého oddílu Bludička položili kytičku pod bustu Laudona umístěnou na jednom z domu na tamním Masarykově náměstí, kde významný vojevůdce skutečně zemřel. „Myslím si, že zejména mladá generace ani neví, že Laudon v Novém Jičíně působil a později zde i skonal. Proto si každoročně, v den jeho narození i úmrtí, na významného polního maršála vzpomeneme a veřejnost tak na něj upozorníme,“ uvedl Jiří Mikulenka z Harrachova pěšího pluku.

Letos však slavnostnímu defilé předcházela poněkud nečekaná nepříjemnost. „Pod bustou generála umísťujeme drátěný držák na květinu. Náš kolega jej tam dal týden před slavnostním defilé. Držák však z busty zmizel. Proto jej znovu zavěsil den před akcí. Situace se však opakovala a držák opět zmizel. Nakonec drátky umístil těsně před samotným aktem,“ prozradil Mikulenka, který nad situací nechápavě kroutil hlavou. „Nevím, proč držák dvakrát zmizel. Pamětní deska s bustou je umístěna poměrně vysoko, proto kytičku pokládá náš dvoumetrový kolega. Asi nějaký šprýmař,“ doplnil Mikulenka.

Harrachův pěší pluk v létě chystá ještě na jednu významnou akci. „V červnu se také zúčastníme oslavy 250. výročí bitvy u Guntramovic a Domašova nad Bystřicí, v níž rakouská vojska vedená vojevůdci generálmajorem Laudonem a maršálem Daunem porazila v červnu roku 1758 pruská vojska doprovázející zásobovací kolonu směřující k Olomouci,“ prozradil Mikulenka.

Genrál Laudon, který se narodil 10. února roku 1717, bojoval v řadách carského Ruska, později v rakouské armádě. Panovnický dvůr mu vděčil za mnoha vítězství. V depozitářích Muzea Novojičínska se dnes nachází také unikátní maršálova slavná knihovna se sbírkou map.