„Probíhající reforma psychiatrické péče nás zavazuje k aktivnímu přístupu a hledání možností, jak o osoby s duševním onemocněním co nejvhodněji pečovat. Chceme jim nabídnout důstojné prostředí, ve kterém se budou cítit dobře, a které jim bude prospívat. To zcela určitě nabídne život v komunitě v nové sociální službě, která v příštím roce vznikne v Suchdole nad Odrou. Díky kompletní rekonstrukci vily z konce 19. století zde v samostatných bytech s jednolůžkovými pokoji najde domov 12 lidí, o které bude nepřetržitě pečovat personál,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a doplnil, že poskytovatelem služby bude Domov NaNovo, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje.

Vila, která se během 12 měsíců intenzivních prací přemění na novou sociální službu, je včetně pozemku ve vlastnictví kraje. Dříve zde působila zemědělská škola, poslední roky byla opuštěná budova ladem. „Pro tento objekt jsme našli nové uplatnění, zabráníme jejímu zchátrání a zároveň vytvoříme nové kapacity pro potřebné. Rekonstrukce to bude kompletní v pravém slova smyslu, zůstanou jen nosné a obvodové zdi. Bude nutná sanace základového zdiva, rekonstrukce se dočká střecha včetně podkroví, budou instalovány nové rozvody, okna i dveře, samozřejmě bude nutné položit nové podlahy. S novou fasádou a v upravené zahradě bude vila určitě krásnou stavbou,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania s tím, že náklady celé akce se předpokládají na zhruba 35 a půl milionu korun, z 90 procent je pokryje dotace z EU. Zhotovitelem prací bude společnost VOSTAV MORAVA.

„Kromě ubytování pro klienty zde bude i zázemí pro zaměstnance domova. Bydlení bude mít podobu běžných bytů včetně obývacího pokoje, sociálního zázemí a potřebného vybavení. Součástí stavebních úprav bude také zřízení nového osobního výtahu, úprava garáže a zahrady. Ta bude oplocená, zatravněná, v areálu domova nebude chybět parkoviště, zpevněné plochy a chodníky. V budoucnu pak plánujeme zvelebování interiéru i exteriéru podle preferencí klientů,“ prozradil ředitel Domova NaNovo Lukáš Spurný a dodal, že stavební práce by měly skončit za rok v dubnu, následovat bude vybavení domova nábytkem a zajištění personálu tak, aby zde první klienti mohli přijít na začátku července 2023.

close Dnes zhotoviteli předali symbolické klíče od stavby náměstci hejtmana Jiří Navrátil a Jaroslav Kania. info Zdroj: MS kraj zoom_in Dnes zhotoviteli předali symbolické klíče od stavby náměstci hejtmana Jiří Navrátil a Jaroslav Kania.