Kopřivnické kino Puls, které ročně navštíví v průměru více než dvacet tisíc diváků, minulý rok v létě prošlo modernizací zvuku, která měla kino připravit na dlouho plánovanou úplnou digitalizaci.

Projekt za několik milionů, na kterém se kromě města formou dotace podílel také Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, dospěl do zdárného konce, a tak se filmoví fandové mohou těšit na to, že už v září uvidí první filmy ve 3D formátu.

„Minulý rok jsme v našem kině během letních měsíců vyměnili promítací plátno a doladili zvuk,“ zavzpomínala Radana Korená, vedoucí kopřivnického kina. Podle ní digitální zvuk sice kino již nějakou dobu mělo, co však nevyhovovalo, byly hlavní reprobedny, umístěné za promítacím plátnem.

„Takzvaný digitální zvuk, tedy reprobedny, umístěné po celém obvodu sálu, vytvářející plastický zvuk, naše kino již nějakou dobu mělo. Co jsme neměli, byly dostatečně výkonné hlavní reprobedny,“ vysvětlila Korená. Po jejich vyměnění došlo ke zkvalitnění, kterého si však návštěvníci jen stěží povšimnou.

„Co se týče zvuku, tak tady návštěvníci nemohli zaregistrovat žádnou zásadní změnu. Obraz jim pak mohl připadat větší a možná trošku ostřejší,“ připustila Korená. Původní promítací plátno totiž nahradilo plátno nové, plastové, které je větší.

„Promítací plocha se zvětšila docela výrazně. Zatímco před výměnou měla rozměry šest metrů na výšku a necelých osm na délku, nyní má deset metrů na délku a čtyři na výšku,“ informovala vedoucí kina. Podle jejích slov se snažili o maximální využití prostoru, které jim kino stavebně dovolilo. V souvislosti s výměnou plátna pak byly vyměněny i objektivy v promítačkách za takové, jež nynější promítací plochu utáhnou.

Na loňskou první fázi „digitalizace“ během letošního roku navázala další opatření, díky kterým se již v září kopřivnický Puls stane prvním plně digitalizovaným kinem na Novojičínsku. „Změny byly proto, aby nová obrazová technologie byla kompatibilní se stávající zvukovou, tedy tím, na co bude navazovat,“ informovala Korená.

V současnosti se v kině, které je po přestávce určené na každoroční generální úklid opět otevřeno pro veřejnost, připravuje poslední fáze digitalizace. „Máme už podepsanou smlouvu i objednáno ono zařízení, díky kterému budeme filmy ve 3D formátu promítat,“ potvrdila vedoucí.

K samotné instalaci podle ní dojde nejspíš poslední srpnový týden. „Od září, pokud bude všechno v pořádku, a já doufám, že bude, bychom chtěli začít promítat v digitálním formátu,“ dodala Korená.

Diváci se tak mohou těšit na to, že digitalizace, která stála několik milionů korun, jim přinese nové filmové tituly v premiérových časech. „Zatímco doposud jsme při programování měli u premiérových titulů zhruba dvou až tří měsíční skluz, protože jsme se k nim dříve nedostali, nyní se situace změní,“ vysvětlila Korená a na závěr dodala:

„Předpokládám že od půlky září budeme hrát filmy, které jsme ještě nehráli, akorát že v třidéčkovém formátu. Během září a října se budeme snažit zařazovat i premiérové tituly, protože když bude kino digitalizované, nic nebude bránit tomu, abychom je měli v premiérových časech.“