Blesková povodeň v roce 2009 napáchala v Šenově u Nového Jičína škody za zhruba 40 milionů korun. Mimo jiné strhla nebo totálně zničila všechny lávky přes řeku Jičínku a zdevastovala most u kostela. Most byl na několika místech přelomený a musel se strhnout.

Asi dva měsíce po povodni byly zahájeny práce na stavbě nového mostu, přesně před rokem se začala rýsovat jeho reálná podoba. Tehdy dodavatelská firma přivezla dva betonové nosníky, dlouhé zhruba 24 metrů. „Jeden nosník má čtyřiadvacet tun a na těch pilířích je jich jedenáct, takže asi sto třiceti třemi tunami tlačí do každé opěry.

Jak mi ale říkal projektant, ty opěry jsou asi sedm a půl metru hluboko, takže by to mělo být v pohodě,“ osvětlil Václav Košnar ze subdodavatelské firmy M-silnice. Zároveň připomněl, že most bude o něco výše než původní, a hlavně bez středového pilíře, aby nezachycoval naplaveniny.

Obec Šenov u Nového Jičína, jako jedna z mála, nekývla na zřízení provizorního mostu armádou. Tehdejší starosta Vladimír Demeter měl obavy, že by se pak žádosti o peníze na stavbu nového mostu odkládaly a po provizorním přemostění by se třeba jezdilo několik let. Proto se v Šenově u Nového Jičína rozhodli od začátku pro stavbu nového mostu, i za cenu toho, že lidé budou muset část obce objíždět.

„Jsem moc rád, že jsem tenkrát, den po povodni, nekývnul vojákům na nabídku provizorního mostu. Nechtěl bych, aby nám tady takový most stál léta, a říkalo se, že na nový nejsou peníze. Přesně tak to dopadlo v nějaké obci, snad v jižních Čechách. Povodňový provizorní most tam mají už osm roků. Takže po celou tu dobu by obec platila nájem, a pak by ho ještě musela na vlastní náklady rozebrat, zakonzervovat a odvézt armádě do Pardubic. Takže myslím, že jsme učinili dobré rozhodnutí,“ sdělil tenkrát šenovský starosta Demeter.

Po novém mostě u kostela projela první auta již v říjnu 2010. Dnes jsou v obci opravené i všechny lávky přes Jičínku. „V současné době chystáme opravu mostu u Fojtství. Tam byla původně žádost na opravu a po povodni se to podařilo dotáhnout do konce. Projektová příprava už je hotová, nyní budeme vypisovat výběrové řízení,“ sdělil současný starosta Šenova u Nového Jičína Vojtěch Hývnar.

„Jinak už tu zbývají jen takové menší opravy některých cest,“ dodal šenovský starosta.