Osud Loutkového divadla, historicky cenné vily Ignáce Bönische v Kopřivnici, zatím zůstává nejistý. Město Kopřivnice sice znovu podalo žádost o mnohamilionovou dotaci, která by nákladné opravy této architektonické perly pokryla, zda ale bude tentokrát úspěšná, bude jasné až během příštího týdne.

Úděsný stav v minulosti jedné z nejkrásnějších staveb v Kopřivnici, která se v posledních letech z místa kulturního dění proměnila spíše v azyl bezdomovců, město neřeší poprvé. Již v minulém roce se snažilo získat dotaci na její opravu. Bohužel neúspěšně.

Regionální rada Moravskoslezského kraje totiž žádost o dotaci ve výši 45,76 milionů korun zamítla. Podle dřívějšího vyjádření Lenky Šimečkové, vedoucí kopřivnického oddělení strategického plánování, to bylo kvůli nepoměru nákladů na projekt a jeho ekonomickým, sociálním a dalším přínosům. Projekt se tak dočkal úprav.

„Žádost nyní musíme upravit tak, aby lépe vyhovovala podmínkám programu,“ uvedla loni Šimečková. Upravená verze žádosti měla být původně znovu podána již na podzim minulého roku. Z důvodu posunutí výzvy Regionální rady Moravskoslezska k tomu však došlo až na začátku roku letošního.

„Upravenou verzi původní žádosti o dotaci na opravu Loutkového divadla jsme podali letos v lednu,“ potvrdila Šimečková. Přestože výsledky měl kopřivnický úřad znát již v červnu, z důvodu velkého počtu žadatelů byl termín vyhodnocení posunut. „Výsledek naší žádosti bychom se tedy měli dozvědět 19. srpna, kdy zasedne na úřadu regionální rady výbor, jenž se žádostmi zabývá,“ doplnila vzápětí.

Oproti původní žádosti došlo v žádosti nové k několika úpravám. Tou nejstěžejnější je snížení finanční náročnosti. Původní cenu projektu, zhruba padesát milionů korun, se městu podařilo snížit o několik milionů. „V tuto chvíli je projekt na opravu vily Ignáce Bönische napočítaný, včetně daně a projektové dokumentace, na částku zhruba čtyřicet dva milionů,“ informovala Šimečková a dodala: „Požadovaná dotace je pak nějakých 38 milionů.“

Pokud Kopřivnice se svou druhou žádostí o dotaci uspěje, měla by se doposud chátrající budova z roku 1891 na začátku příštího roku začít měnit na multifunkční a moderně vybavený kulturní objekt. Ten by si sice měl zachovat původní architektonický ráz, ale vnitřní vybavení by mělo již plně odpovídat současným požadavkům na audiovizuální vybavení divadla.

V budoucnu by jej pak mohly využívat například i divadelní spolky, které mají v Kopřivnici velmi silnou základnu.