Terapeutické dílny připravují zdravotně postižené lidi na pracovní prostředí například ve chráněných dílnách. O tom, že tohoto zařízení bylo na Novojičínska potřeba jako soli, svědčí zájem nejen obyvatel Nového Jičína, ale také Kopřivnice, Studénky a dalších menších či větších obcí.

Dnes prostory v objektu Základní školy Dlouhá 54 v Novém Jičíně navštěvuje minimálně dvakrát do týdne zhruba pětadvacet lidí.

„Máme otevřenou košíkářskou dílnu, kde pracují s pedigem, překližkou a dalšími materiály, ze kterých dělají různé košíčky a ošatky. Chtějí se zaměřit také na využití proutí a rozšiřovat svou činnost i dále. Máme také artetextilní dílnu, kde pracují s textiliemi a bavlnkami, šijí tam různé věci, háčkují a pletou třeba obaly na mobily a polštářky.

Poslední je keramická dílna, kde dělají různé druhy keramických výrobků,“ přiblížila vedoucí střediska Slezské diakonie v Novém Jičína Eva Švagerová.

Kromě různých dovedností se zde lidé naučí pracovnímu procesu, jenž jim pomůže najít a hlavně si udržet zaměstnání. „Klienti, kteří jsou tady od začátku, u nás zatím zůstávají, protože tady v regionu chybí návazné služby,“ konstatovala Švagerová.

A jak to vypadá s dílnami do budoucna? Podle vedoucí střediska pozitivně. „Na letošní rok jsou finanční prostředky z individuálního projektu Moravskoslezského kraje a v tuto chvíli děláme všecho pro to, aby byly peníze i na další dva roky,“ podotkla Švagerová.

Zatímco před rokem navštěvovali dílny hlavně klienti zařízení v Nové Horce u Studénky, postupem času se osazenstvo dílen změnilo. Přicházejí lidé z Nového Jičína, kteří ukončili praktickou školu, z Kopřivnice a okolních obcí.