Dnešní kostel, jehož okolí se 14. února stává již několik let místem Valentinské pouti, byl původně dřevěný. „Založila jej Dorotha Bremlová na počest zázračného uzdravení syna Valentina,“ připomněla zajímavou shodu jmen Irena Nedomová z Lokální televize Příbor. Kostel byl dostavěn 28. května 1596. Teprve mnohem později jej zasvětili svatému Valentýnovi.

Z historie lze vyčíst, že v letech 1760 – 1766 prošel kostel barokní přestavbou, o níž se zasloužil Heliodor Knauer – rektor piaristické koleje. Zhruba dva roky po dostavbě kostel svatého Valentina a protější piaristickou kolej propojila nadzemní chodba. Ta ale byla v roce 1875 zrušena. Kostel měl po přestavbě věž s cibulovitou bání. Tu ale 23. září 1785 zničil požár a do její obnovy se již nikdo nepustil.

I v novodobé historii se stavbě zpočátku nedostávalo velké pozornosti. Od konce padesátých let minulého století objekt trpěl otřesy, které způsoboval poměrně hustý silničním provozem. Vznikly četné trhliny v bočním zdivu i v klenbě. Až roky 1995 a 1996 přinesly generální rekonstrukci stavby. „Slavnostní znovuotevření chrámu se uskutečnilo ke čtyřstému výročí jeho postavení kostela,“ poznamenala Nedomová a doplnila, že se tak stalo 20. října 1996. Dnes je kostel památkovým objektem I. třídy zapsaným v Seznamu památkových objektů České republiky.