Naštěstí se nejednalo o nic vážného, to jen hasiči z Nového Jičína nacvičovali několik zásahů. Nácviku přihlížel místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemský, který sdělil, že objekt, který je v majetku města, je před rekonstrukcí, a tak ho město hasičům rádo poskytlo k nácvikům.

Petr Adamus, ředitel územního odboru Nový Jičín Hasičského sboru Moravskoslezského kraje, se netajil tím, že nácvik v takovém prostředí hasičům vyhovuje.

„Máme na stanici cvičiště, ale tady jsou ty výškové možnosti větší. Nic neničíme, když okopeme fasádu, nic moc se nestane, je to prakticky jako v reálu. Na objektu tohoto typu, který nám poskytlo město Nový Jičín, můžeme provádět výcviky typu záchrana osoby pomocí lanové techniky, nebo si můžeme nasimulovat bytový požár. Možností výcviků je velké množství,“ uvedl Petr Adamus.

Hasiči nejprve nacvičovali záchranu člověka z bytu v nejvyšším patře čtrnáct metrů vysoké budovy s pomocí výsuvného žebříku. Petr Adamus upřesnil, že žebřík má třicet metrů, ve stanici mají hasiči ještě plošinu, která dosáhne do výšky 42 metrů.Potom hasiči přešli k nácviku záchrany osoby pomocí lanové techniky.

„Taková situace nastává v případě, kdy nedojede výšková technika. Důvodem může být, že místo je nedostupné, nebo je to v průmyslu, kde konstrukce může být nad možnosti záchranné techniky, a podobně,“ vysvětlil Petr Adamus.To už se ale ze střechy po laně spouštěl s konstrukcí s figurínou jeden z hasičů, zatímco kolegové na střeše ho jistili. Zásah trval krátkou chvíli a hasiči ho zvládli bez problémů.„Ten objekt před rekonstrukcí nám nabízí větší variabilitu, neznámé prostředí. Je to pro nás hodně přínosné,“ konstatoval Petr Adamus.