„Mezi kterými bylo 25 nositelů zlaté Janského plakety za více než 40 odběrů, 12 držitelů Zlatého kříže III. třídy za 80 odběrů, 10 majitelů Zlatého kříže II. třídy za 120 odběrů a 13 vlastníků Zlatého kříže I. třídy za 160 odběrů. Mezi oceněnými byl i jeden držitel plakety Českého červeného kříže Dar krve – dar života, který daroval krev už více než dvěstěpadesátkrát,“ vyjmenovala mluvčí radnice Marie Machková.

Bezpříspěvkové dárce krve oceňuje město od roku 2012. Pozvání na radnici přijal i pan Milan Horák, který začal darovat krev už jako mladík na vojně a od té doby absolvoval více než 250 odběrů.

„Moje maminka byla zdravotní sestrou v nemocnici na chirurgii. Viděl jsem spoustu úrazů a vnímal jsem, jak je důležitý dostatek krve. Každý z nás ji jednou může potřebovat, nebo naše děti a v mém případě už i vnuci,“ reagoval na ocenění pan Horák.

Dneska už vidí v dárcovství i další pozitiva. Díky lékařské prohlídce, kterou před odběry musí podstoupit, má pod kontrolou svůj zdravotní stav. „Na transfúzním oddělení je navíc super personál. A pak mám také dobrý pocit, že jsem třeba někomu pomohl,“ dodal dárce.

„Jsem rád, že jsem mohl osobně poděkovat lidem, kteří obětují svůj čas a pohodlí, a naprosto nezištně darují nejcennější komoditu – krev, tedy život,“ potěšilo starostu Nového Jičína.