Je to sice překvapivé, ale vlastní „kulturák“ bývalé okresní město nemá, a tak je přeměna budovy dřívější jídelny a internátu, postavené v 70. letech minulého století, logickým krokem radnice.

„Kulturní dům ve městě dlouhodobě chybí. Pokud se tady organizovaly akce pro větší počet lidí, musel se pronajímat sál zdejšího průmyslového podniku,“ připomíná starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Stavební práce jsou rozdělené do dvou etap.

Chátrající objekt na lukrativním místě v historickém centru Nového Jičína v ulici Úzké se má proměnit v místo, kam budou lidé chodit na plesy, koncerty, přednášky a další nejrůznější společenské akce.Zdroj: Deník / Ivan Pavelek

Aktuálně dodavatel realizuje první, zaměřenou zejména na exteriér a potrvá do začátku roku 2019.

„Vymění se okna, plášť se zateplí, udělá se nová střecha. Náklady na zmíněné úpravy byly vyčísleny na 20 a půl milionů korun,“ přiblížila Marie Machková, mluvčí radnice.

Novodobá přístavba Hotelu Praha si tak na svou novou funkci musí ještě nějakou dobu počkat.

„Letos budeme realizovat nový obvodový plášť budovy a v interiéru se provedou přípravné kroky pro druhou fázi rekonstrukce, “ poznamenala Blanka Zagorská z odboru majetku a investic.

Právě vnější podoba přístavby se ale mnoha lidem nelíbí. Ostatně stačí nahlédnout do facebookové diskuze pod radničním příspěvkem, týkající se této nemalé investice.

„Kvalita výsledného návrhu odpovídá práci předškolního dítěte s pastelkou v ruce. Proč se pouze neobnoví původní podoba, která je narozdíl od tohoto nesmyslu elegantní a nadčasová,“ jedna poznámka za všechny kritické.

Trnem oku kritiků je zejména zateplení fasády a barevné průčelí s velkými písmeny KD. Autorem je projektové studio Architráv z Nového Jičína, které s radnicí spolupracuje dlouhodobě.

„Z přibližně dvaceti smluvních vztahů na projekty, uzavřených v letošním roce, byly tento rok uzavřeny tři smluvní vztahy s projekční kanceláří Architráv,“ sdělila Machková.

Jednou z cest návrhu nové podoby objektu mohla být i architektonická soutěž, tou se ale radnice nezabývala. Oslovila tři architekty na vytvoření studia, ale přihlásil se jen zmíněný Architráv.

Opravené domy na Masarykově náměstí v Novém Jičíně.
Radnice v Novém Jičíně oprášila krásu měšťanských domů

„Architektonickou soutěž ve smyslu pravidel a soutěžního řádu České komory architektů není zadavatel, tedy město, povinen využít. Město postupovalo v souladu s vnitřní směrnicí,“ zní odpověď mluvčí města na otázku redaktora, proč radnice nepřistoupila na veřejnou soutěž.

Budoucí vzhled přístavby hotelu Praha neunikl ani známému glosátorovi tuzemské architektury jménem Arch Vader na oblíbeném facebookovém profilu Archwars, jež sčítá přes 40 tisíc fanoušků.

„Nový Jičín je fajn. Líbí se mi, jak navazují na tradici invazí cizorodých prvků do historického prostředí,“ napsal na úvod.

Následně cituje autorskou zprávu, kde se píše, že přístavba ze 70. let byla provedena k historickým budovám „necitlivě, bez respektu ke svému okolí“.

Okresní soud v Ostravě.
Soud potrestal opilou zubařku

„Takže jsme hodně přemýšleli, a stavbu, která je necitlivá ke svému okolí, jsme polidštili a okrášlili červenou barvou, marmolitem a písmeny KD, když by někdo nevěděl, co to je. A to je mnohem přívětivější ke svému okolí. To dává smysl,“ okomentoval s nadsázkou Arch Vader realizovaný projekt.

Ať už s fasádou bílou nebo červenou, kulturní dům by měl mít dva sály, větší s kapacitou 204 míst v plesovém rozestavení. V plánech je i menší univerzální sál.

„Ten bude sloužit jako doplňkový prostor v době pořádání akcí, jako jazzový klub, cimbálovka, diskotéka a podobně, nebo jako cvičební či zkouškový sál,“ dodala Marie Machková.

Ilustrační foto.
Policisté učili děti u škol bezpečně přecházet