VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podobu Dolní brány známe dnes hlavně z obrazů

Nový Jičín - /DOMY S HISTORIÍ/ I když si většina obyvatel Nového Jičína pojem Dolní brána spojí s nechvalně proslulou ulicí, takzvaná Dolní brána, která dnes již neexistuje, byla kdysi dominantou města Nový Jičín. Podoba dřívější dominanty je lidem dnes známá už jen z četných malířských vyobrazení města, které jsou uchovány ve sbírkách Muzea Novojičínska.

11.1.2012 2
SDÍLEJ:

I když si většina obyvatel Nového Jičína pojem Dolní brána spojí s nechvalně proslulou ulicí, takzvaná Dolní brána, která dnes již neexistuje, byla kdysi dominantou města Nový Jičín. Foto: Archiv

Podle informací Radka Polácha, pracovníka Muzea Novojičínska, byla Dolní brána vystavěna jako čtyřhranná věž z kamenného zdiva a opatřena vížkou, nacházející se při západní straně. „Střežila severní přístupovou cestu do města až do roku 1842, kdy byla na náklady městské obce zbourána. Dodnes však existuje uliční komunikace, kterou chránila,“ uvedl Polách s tím, že severní partie zmíněné komunikace byla v průběhu 20. století částečně sanována a několik budov změnilo buďto svůj dosavadní vzhled anebo přestalo úplně existovat.

Ulice, na které se Dolní brána nacházela a dnes je známá jako ulice 5. května, měla v minulosti dvacet dva domovních jednotek. „Mezi majitele domů se řadili přední měšťané jako Heinrich Preisenhammer, Hermann Schuster, Johan Nepomuk Baar nebo rodina Böhm. Zmíněný starosta města Heinrich Preisenhammer byl významnou postavou novojičínských dějin, která se velkou měrou zasloužila o vznik městského muzea a podporu kulturních a vlastivědných tradic města,“ doplnil informace Polách.

Názvy ulice dnes známé jako 5. května se často měnily. V roce 1879 dostala název po známém rodákovi z blízké Žiliny u Nového Jičína, Karlu Johannu svobodném pánu von Schwarz. „Nebylo to náhodou, poněvadž Karl Schwarz nejen že proslul jako známý stavitel železničních a vodních děl, ale taktéž byl jmenován čestným občanem Nového Jičína,“ uvedl Polách s tím, že termín Schwarzstrasse (Schwarzova třída) byl v letech 1939 až 1945 nahrazen názvem Strasse der S.A. (Třída SA), a to podle polovojenských složek Hitlerovy Třetí říše. Současného názvu se tato ulice dočkala až v roce 1945. Datum 5. května vyjadřuje datum příchodu Rudé armády do Nového Jičína.

Autor: Jana Hromočuková

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení