Zná to každý a téměř každému to leze na nervy. Člověk jde po ulici a tu ho zastaví nejčastěji mladý upovídaný člověk plný elánu a snaží se prodat „úžasně výhodné" pojištění, nabídku mobilního operátora nebo jedinečný parfém „světové kvality". Pokud se člověk nerozčílí hned na místě, tak mnohdy doma, když zjistí, pod co se vlastně podepsal. K těmto nepříjemným situacím by už v Novém Jičíně docházet nemělo. V platnosti už je nový tržní řád, a ten jasně zakazuje nevyžádaný podomní a pochůzkový prodej a poskytování služeb na celém území města.

Veřejnost byla pro zákaz

„Město chce tímto nařízením chránit občany před nekalými praktikami prodejců," řekl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák. Ještě před vydáním nařízení zorganizovalo město na svých internetových stránkách anketu, v níž se 98 procent respondentů vyjádřilo pro tento zákaz. Kdo ho poruší, hrozí mu finanční postih.

Výjimky

„Zásadní změnou, kterou tato norma přijala, je zákaz nevyžádaného podomního a absolutní zákaz pochůzkového prodeje na celém území města Nový Jičín. Výjimku mají pouze prodeje, jejichž výtěžek je prokazatelně veřejnou sbírkou," uvedl vedoucí obecního živnostenského úřadu Stanislav Bartoň. Novinky se dále týkají i předsunutého prodeje, tedy prodejního místa mimo provozovnu, třeba na chodníku.

„Na něm může být postaven prodejní pult se zbožím jen v případě, že bude funkčně spojen s provozovnou a bude mít stejného provozovatele. Tato místa byla novým tržním řádem vymezena tak, aby nedocházelo k omezování chodců," vysvětlila mluvčí radnice Marie Machková. Nemělo by se tak stávat, že například naproti budově pojišťovny budou v podloubí stoly s nabídkou pantoflí.

Nová pravidla

Tržní řád také upravil pravidla pro tržiště a restaurační předzahrádky a na jeho dodržování budou dohlížet strážníci městské policie a pracovníci obecního živnostenského úřadu. „Občané města mohou v případě obtěžování takovýmito prodejci nebo při zjištění porušení tržního řádu informovat městskou polici na bezplatném telefonním čísle 156 nebo zdejší obecní živnostenský úřad," doplnil Bartoň. Strážníci mohou podomní prodejce na místě pokutovat částkou až 1000 korun, pokud bude přestupek řešit správní orgán, může se finanční sankce vyšplhat u fyzické osoby až k částce 30 tisíc korun, u právnické nebo fyzické podnikající osoby až do výše 200 tisíc korun.