Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podzim Věry Bárové uspěl na festivalu

Studénka-Nová Horka - Věra Bárová ze Zámku Nová Horka našla i přes svůj handicap, který ji v podstatě znehybnil, vůli a sílu začít malovat. Se svým Podzimem vyhrála první místo na festivalu Nad oblaky aneb každý může být hvězdou.

9.11.2010
SDÍLEJ:

Marie Bárová si převzala věcné ceny za vítězství na festivalu. Obrazy maluje kvůli svému postižení ústy.Foto: Deník/ Věra Růčková

Festival Nad oblaky aneb každý může být hvězdou je určen mentálně i fyzicky handicapovaným lidem, kteří chtějí projevit své tvůrčí či pevěcké nadání a podělit se o ně s ostatními. Věra Bárová si v pondělí 8. listopadu převzala z rukou ředitelky festivalu Simony Součkové, a za účasti zástupců Moravskoslezského kraje a dalších pro paní Bárovou důležitých lidí, cenu za vítězný obraz, nazvaný Podzim.

Na jedné z přihlášek se totiž objevilo i její jméno. Věra Bárová trpí jednou z forem dětské mozkové obrny, která ji trvale upoutala na lůžko a taktéž jí ztěžuje komunikaci. I když je touto poruchou hybnosti odkázána na celodenní ošetřovatelskou péči, velmi dobře si uvědomuje prostředí i události kolem ní.

Právě chuť tvořit a něco dokázat ji přivedla k malování. Místo v rukou drží svůj štětec ve rtech. „Když se učila malovat, začínala fixy a pastelkami, ale nešlo to, protože s rukama si nepomůže. Může jen ležet na břiše, takže jsme vyzkoušeli techniku s temperovými barvami a vznikla spousta nádherných obrázků. Těmi jsme si poté vyzdobili klubovnu,“ přiblížila její dřívější klíčová pracovnice, nynější vedoucí Chráněného bydlení Slovanská v Novém Jičíně, Radmila Řeháková, jež Bárovou do soutěže přihlásila. „Říkala jsem si, že je to dobrá příležitost k tomu, aby měla dobrý pocit z malování, že to k něčemu je. Jejím velkým přáním bylo, aby malovala takové obrázky, jako ostatní handicapovaní, kteří většinou malují podle různých malířů, třeba Josefa Lady. Ale ona si našla svůj vlastní styl.“ S malováním pomáhá Věře její dlouholetá kamarádka a opora Milada Lalíková, taktéž klientka zařízení. „Pomáhám jí malovat. Jedenkrát nebo dvakrát týdně,“ sdělila.

Festival je primárně určen pro pěvecké sbory, jednotlivce či kapely z celé republiky. S přicházejícími výtvarnými počiny však byla zřízena i kategorie jen pro ty, kteří vidí svou silnou stránku v malování. Věra Bárová se na festivalu dostala nejprve do TOP 20 oceněných děl. Porota nakonec její obrázek s názvem Podzim vyhodnotila jako nejlepší. Podzim tak zvítězil nad asi stovkou dalších obrázků z celé republiky. „Jsme na tebe moc pyšní, Věrko,“ pronesl k Bárové ředitel Zámku Nová Horka Lukáš Spurný a předal jí za zařízení kytici květin.

Autor: Věra Růčková

9.11.2010
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení