O tom, že nevlídné počasí a chvilka nepozornosti může způsobit neštěstí, se přesvědčil na začátku září dvaatřicetiletý řidič Škody Felicia, který jel se svým vozidlem před šestou hodinou ranní po průmyslové zóně ve Vlčovicích. Žel, nestačil včas zareagovat, když přímo před svým vozidelm uviděl v hustém dešti ženu, která šla při pravém okraji silnice. Čtyřiapadesátiletá žena utrpěla poranění, jimž na místě podlehla. Více k události najdete ZDE!

Nejen hustý déšť, ale i mlha se bude v následujících dnech na silnicích objevovat častěji a častěji. Řidičům komplikují život i sami chodci a cyklisté. Pokud totiž v podobném nečase vycházejí ven v tmavém oblečení bez jakékoli reflexní plochy, může o jejich životě či smrti rozhodovat pár vteřin. „Sražených chodců je méně než cyklistů. Jestliže jsou špatně osvětleni, řidiči nestačí včas zareagovat a může dojít k nehodě,“ zmínil okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Být viděn je totiž jedno ze základních pravidel na silnici. To platí i pro děti, které chodí brzy ráno do školy. Rodiče jim mohou pořídit například reflexní samolepky či pásky. Cyklisté, kromě toho, že musejí být vybaveni odrazkami, musí být při snížení viditelnosti vybaveni také předním bílým světlem nebo blikačkou a zadním červeným světlem nebo blikačkou. „Každý cyklista by měl mít na paměti, že i on, pokud vyjede na silnice a místní komunikace, je účastníkem silničního provozu a platí pro něj zákon o silničním provozu na pozemních komunikacích jako pro každého jiného řidiče,“ upozornil policejní mluvčí Tomšík.

Chodce či cyklistu mohou v husté mlze varovat rozsvícená světla vozidel. Řidiči se totiž museli podrobit zákonu, který v roce 2006 stanovil pravidlo, že musí svítit ve dne i v noci po celý rok. Při snížené viditelnosti musí rovněž použít takzvaná mlhová světla. „V mlze, při sněžení nebo silném dešti může řidič používat přední mlhová světla a v tom případě musí používat i zadní červená mlhová světla,“ upřesnil Zbyněk Tomšík s tím, že je vhodné snížit také rychlost vozidla. „Motoristé se pak mohou v některých případech vyhnout i nepříjemné kolizi, která může nastat v důsledku mlhy nebo špatného počasí,“ uzavřel Tomšík.

I když jsou výše vyjmenovaná pravidla všeobecně známá, není na škodu si je čas od času připomenout. Už jen proto, že mohou zachránit lidský život.