Koho láká pohled shora, může vyletět nad Beskydské hory a lesy, zámky, hrady, velká i malá města. Zájemci spatří známá i méně známá místa jako na dlani a pokochají se nádhernou krajinou během třicetiminutového vyhlídkového letu. Stačí si jen vybrat, jaký okruh se komu zamlouvá více.

„Záleží na přání klienta, může si říci, nad čím chce letět. Pokud se bude chtít proletět například nad Ostravou a vyfotit si svůj vlastní dům, nebo pokud se bude chtít proletět nad hřebeny hor, bude mu to umožněno. Trasu si zvolí každý sám, jen je potřeba dodržet limit letu, který je třicet minut, tedy patnáct minut tam a patnáct minut zpátky,“ konstatoval správce Valašského království Tomáš Harabiš.

Kdo netrpí akrofobií nebo strachem z létání, může vyrazit na Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově a kdykoli během celého roku si dopřát let. „Většinou se lítá v létě, fotografové dávají přednost podzimu, kdy jsou zabarvené stromy. Nejčastěji se létá nad Radhoštěm, Pustevnami, Velkým Javorníkem,“ dodal Harabiš.

Z mošnovského letiště se startuje i přistává. Lítá se ve výšce kolem jednoho tisíce do dvou tisíce metrů nad zemí, v případě zájmu a dle možnosti se může klesnout i na sedm set metrů nad zemí. „Když se oblétává hřeben například Radhošť, letí se kolem tisíce tři sta metrů nad zemí,“ potvrdil Harabiš.

Před odletem probíhá příprava na samotný let, která trvá okolo půl hodiny. Po absolvování přípravy pilot se zájemci vzlétne do oblak.

Pobyt ve vzduchu je určen maximálně pro tři osoby a zaručí jedinečný zážitek. Vyhlídkový let není nijak věkově omezen, ale je potřeba, aby každý sám zvážil svůj aktuální zdravotní stav. Jediné, co je nevyzpytatelné a nedá se předem určit, je počasí. Do oblak se vzlétává pouze za dobrých meteorologických podmínek vhodných pro létání.

Pro ty, kteří jsou rádi středem pozornosti, je možná po předchozí domluvěi účast diváků. Vyhlídkový let přijde zhruba na pět tisíc korun bez ohledu na počet účastníků.

ZUZANA LAZECKÁ