Zatímco loni před rokem motoristé u ostravských pump platili za litr naturalu 95 od sedmadvaceti do devětadvaceti korun za litr, letos si musejí už výrazně připlatit. Už v březnu se cena tohoto druhu benzinu vyšplhala nad hranici třiceti korun. V průběhu stávajícího týdne se ceny pohybují od 31,40 do 32,80 koruny za litr.

Průměrný rozdíl čtyř až šesti korun za litr benzinu může být už pro motoristy, kteří se rozhodnou cestovat autem například k moři, citelný. „Když jsem propočítával výdaje na dovolenou, musel jsem tam na benzin proti loňsku přidat skoro tisíc korun. Jedeme do Chorvatska na Makarskou, jedním směrem je to z Ostravy přes tisíc kilometrů, něco najezdíme i při výletech. Takže to zvýšení o čtyři až pět korun za litr už je poznat,“ vysvětluje třiačtyřicetiletý šofér, který na Jadran jezdí už několikátý rok za sebou. Počítá přitom, že jeho plně obsazená škodovka roomster spálí při rozumné jízdě odhadem sedm litrů na sto kilometrů. „Asi se budu tentokrát více snažit hlídat spotřebu a jezdit co nejekonomičtěji. Je to ale dost těžké. Když člověk jede na dovolenou, tak tam chce být co nejrychleji. Když se vrací zpátky, tak chce mít zase cestu co nejrychleji za sebou. Vím, o čem mluvím. Předloni jsme spěchali domů a v Rakousku po dálnici jsem plynový pedál občas sešlápl pořádně. To pak spotřeba rychle vyskočila o dva až tři litry nahoru,“ přidává svou zkušenost řidič z Ostravy.

Jak dodává, možná ale letos upustí od zažitého rituálu, kdy nabírá plnou nádrž ještě těsně u hranic s Rakouskem. „Předloni jsem si při cestě všiml, že u rakouských pump vyšel benzin laciněji než u nás. Letos se těsně před dovolenou pokusím zjistit, kolik si rakouští pumpaři účtují. Kdyby byla cena nižší než u nás, tak bych nabral cestou,“ dodává.