VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokud obec neposeče, bude trestat své lidi?

Šenov u Nového Jičína /AKTUALIZOVÁNO/ - O tom, že některé vyhlášky v obcích nevznikají snadno, svědčil průběh schvalování vyhlášky na zasedání zastupitelů Šenova u Nového Jičína.

1.12.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Již podruhé za sebou se zastupitelé zabývali návrhem obecně závazné vyhlášky o ochraně a údržbě veřejné zeleně. V úvodu projednávání starosta Šenova u Nového Jičína Vojtěch Hývnar (ČSSD) řekl, že po konzultaci s krajským úřadem dospěli k závěru, že seč si stanovuje zásadně obec, nikoliv zemědělský zákon. „Žádný zemědělský zákon neurčuje, kdy se má poséct první tráva, jak to tady minule říkal pan zastupitel Hub. Jediné, co to ošetřuje, je zákon o rostlinolékařství, a ten stanovuje jen sankce,“ doplnila starostu Anna Vohralíková z majetkoprávního úseku šenovského obecního úřadu. Ta také upřesnila, že termíny povinných sečí tak zůstávají podle původního návrhu vyhlášky, a to první seč do 30. června a druhá do 31. srpna příslušného kalendářního roku.

Zastupitel Jaroslav Nevrlý (KDU-ČSL) připomněl, že v návrhu vyhlášky jsou stanoveny nejméně dvě seče ročně. „Aby někdo nebral to, že máme stanoveny dvě seče ročně, jako dogma. Protože pokud bude pršet celé léto, může se stát, že před druhým sečením bude ta tráva metrová,“ vysvětlil Nevrlý, jehož připomínku nechali zastupitelé do vyhlášky zapracovat.

Zastupiteli Vladimíru Demeterovi (ODS) se nelíbilo, že se ve vyhlášce objevuje slůvko „musí“. „Proč tam je to slůvko? To slovo musí se mi nezdá,“ vrtěl hlavou Demeter. Starosta Hývnar odvětil, že to nebrání schválení vyhlášky, kterou ještě znovu zašlou ke konzultaci. Výskyt zmíněného slova objasnil zastupitel Karel Třetina (ČSSD). „Mě se nelíbilo, že tam původně stálo ,se provede´. To je podle mne zcela vágní pojem, který nikomu nic neukládá,“ vysvětlil Třetina a ihned se dotázal, proč je v závěru textu vyhlášky uvedeno, že její porušení není trestným činem.

„Protože pokud člověk ty pozemky neudržuje, můžeme s ním vést přestupkové řízení. Ale myslím si, že upozorňovat někoho, že to není trestný čin, když mu předtím říkám, že je to přestupek, je naprosto nelogické,“ dodal Třetina.

Starosta Hývnar na tom ale neviděl nic špatného. „Myslím si, že nejedná-li se o trestný čin za určitých podmínek, když ten člověk za to bude několikrát postihován, tak už to může přerůst, nebo ne?“ tázal se Hývnar. Třetina jen odvětil, že přestupkový zákon recidivu nezná.

Zastupitel Josef Hub (SNK) se ještě zajímal o to, jak se bude postihovat obec, která občas nestíhá udržovat vlastní pozemky. „Asi za to bude postižen zodpovědný pracovník,“ sdělil Hývnar. Poté se ještě zastupitelé shodli na tom, že závěr vyhlášky bude znít: „Porušení se posuzuje jako přestupek nebo jiný správní delikt.“, a její znění schválili.

Autor: Ivan Pavelek

1.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT