Zachytit se auta a na speciálních botách dosáhnout rychlosti 333 kilometrů v hodině. To je cíl rekordmana Davida Bryknara. Současná rekordní hodnota v rychlosti jízdy člověka za autem, kterou drží právě Bryknar, činí 270,8 kilometru za hodinu. Pokus o překonání tohoto světového rekordu se měl uskutečnit už v sobotu 3. října na ostravském Letišti Leoše Janáčka. Organizátorům se ale nepodařilo zajistit včas všechna nutná povolení. Akce se proto měla posunout o týden.

Touhu o překonání rekordu nejde zastavit

David Bryknar ale dnes ráno na dotaz Deníku sdělil, že pokus se neuskuteční ani v tomto termínu. „Termín desátého října pro pokus o překonání rychlostního rekordu byl zrušen. Ačkoliv průběžné požadavky letiště byly vždy včas splňovány, tak konečné povolení vydáno nebylo. Vím, že výjimka od policie i úřadu pro civilní letectví byla udělena, avšak nějaká vyšší moc zapříčinila nedoručení kladného vyjádření Letiště Leoše Janáčka Ostrava v dostačujícím okamžiku. Bylo by na dlouhé vysvětlování, co obnáší kontrola techniky a veškerých bezpečnostních prvků podporující úspěšný výsledek, nemluvě už o stálém udržování mého organismu ve stavu, abych byl schopen překonat rekord. Všem připomínám, že lidskou touhu dostat se na hranici možností nelze zastavit,“ uvedl v závěru svého prohlášení Bryknar.

Letiště pokus zhatilo

Mluvčí Letiště Leoše Janáčka v Mošnově Michaela Kubešová na dotaz uvedla, že vedení letiště se rozhodlo povolení pro pokus neudělit. „Pokud by při tomto pokusu došlo k nehodě, mělo by to určitě důsledky pro chod letiště,“ doplnila mluvčí.

Do překonávání rekordů se Bryknar pouští oblečený do kombinézy z klokaní kůže napuštěné pryskyřicí a do speciálních bot s podrážkou, jejíž složení je tajné. Rekordů dosahuje nejen v jízdě za autem, ale i před autem či vedle auta. Drží se také motorky, což zvládl v rychlosti 226 kilometrů v hodině.

Břetislav Lapisz, Iva Havlíčková