„Rozhodlo se o zavedení represivních opatření proti řidičům, protože nekázeň na silnicích se stále projevuje,“ přiznala okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková-Šálková a jedním dechem dodala: „Lidi neodrazuje ani fakt, že jsme od dubna loňského roku začali zabavovat vozidla, jezdí nám čím dál více opilých řidičů.“

V úterý 10. února Policie ČR, ve spolupráci s Celní správou, připravila za motorestem Zanaf v Příboře kontrolní stanoviště. Zde se zaměřili především na kontrolu nákladních vozidel a na místě byla nejmodernější technika. „Celní správa provádí kontrolu zatížení kamionů a zároveň je zde velkokapacitní mobilní rentgen. Ten je v celé České republice jediný,“ sdělil Karel Moškoř, tiskový mluvčí celního ředitelství Ostrava. Mobilní rentgen je schopný prohledat celý úložný prostor nákladního vozidla, aniž by ho museli policisté otvírat a osobně prohledávat. Na počítači celník zjistí veškeré zboží, které řidič převáží, a vyhodnotí ho. „Například včera jsme odhalili řidiče, který převážel cigarety. Celník by je normálním způsobem neodhalil,“ uvedl Moškoř.

Avšak na motoristy na frekventovaném tahu v těsné blízkosti okresní tepny I/48 nečekal pouze pojízdný rentgen. Kontrolovalo se například, zda nejsou vozidla přetížená, jaký je obsah nákladů a nechyběl také speciálně vycvičený pes na vyhledávání cigaret a tabákových výrobků.

Policisté upozorňují, že v žádném případě nejde o ojedinělý počin. „V těchto akcích budeme i nadále pokračovat a zaměříme se na všechny účastníky silničního provozu,“ zdůraznila Michálková-Šálková. Pod drobnohledem policistů byla v úterý především „silnice smrti“ I/48. Celkově do akce zasáhlo třicet dva příslušníků celorepublikové policie v šestnácti vozidlech.