Podle informací Seznam zpráv dorazil Andrej Babiš před několika dny do Ostravy a zástupcům hnutí oznámil, že jeho preferovanou volbou na kandidáta na hejtmana Moravskoslezského kraje je bývalý policejní prezident (2014 - 2018) Tomáš Tuhý.

V kuloárech se o této informaci proslýchalo už několik týdnů.

Zástupci tzv. stínové vlády ANO se ve čtvrtek odpoledne setkali s obyvateli Havířova v KD Radost.
VIDEO: Babiš v Havířově. Jsem pracující důchodce, uvedl se

V regionu však údajně zpráva vzbudila spíše rozhořčení, za letité zásluhy si funkci v případě volebního úspěchu nárokují stávající hejtman Jan Krkoška a krajský předseda hnutí, poslanec Josef Bělica. Navenek zachovávají dekorum a tvrdí, že se konkurence nebojí, uvnitř však ANO v regionu vře.

„Kandidát, který by se měl stát lídrem naší kandidátky, by měl vzejít ze základy, která je v našem kraji, a podle mého názoru to musí projít odpovídajícími sněmy, které se budou konat. Takto je to zakotveno ve stanovách,“ řekl Deníku současný hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Kandidáta přitom dnes může po změnách stanov v hnutí navrhovat i samotné ústřední předsednictvo, kandidátky následně navíc schvaluje. To ale místním politikům nepřipadá vhodné.

„Jestli je tady jiná možnost, o tom nerozhoduju. Takto každopádně budu navrhovat volbu lídra kandidátky já ze své pozice,“ dodal Krkoška, jenž tím nepřímo naznačil, že si nehodlá nechat nic diktovat.

Nejen politici hnutí, ale i veřejnost však během letošního roku poznali, že když si předsednictvo ANO něco usmyslí, dokáže silou prosadit svou, což po svých antibabišovských vyjádřeních v období prezidentských voleb pocítili bývalý hejtman kraje Ivo Vondrák či třeba někdejší primátor Ostravy Tomáš Macura a jeho spolupracovníci. Všichni v hnutí ANO i ve funkcích skončili.

Tuhý podle informací Seznam zpráv ještě oficiálně rozhodnutý není.

Ivo Vondrák rezignoval na funkci hejtmana MS kraje, nástupcem je Jan Krkoška
VIDEO: Ivo Vondrák rezignoval, novým hejtmanem MS kraje je Jan Krkoška

„Vrátil jsem se po letech se svou rodinou domů. Své další plány zatím vyhodnocuji. Nejsem zatím rozhodnutý, kterým směrem budu své další kroky směřovat. Chci se rozhodnout správně i pro svou rodinu,“ řekl Seznam zprávám po pěti letech v pozici velvyslance na Slovensku. V mezidobí byl spojován s možným plagiátorstvím své někdejší diplomové práce, spekulace odmítl.