Zprávu o bezpečnosti a veřejnému pořádku ve městě za loňský rok si na posledním příborském zastupitelstvu, konaném netradičně v malém sále kulturního domu, z úst šéfů místních hasičů, strážníků a celorepublikových policistů vyslechli pozorně přítomní zastupitelé. Ve zkratce lze rok 2010 zhodnotit takto: trestná činnost ve městě je stejná, příborští policisté jsou nejvytíženější na celém Novojičínsku a obvodní oddělení v Příboře se rušit nebude. Teda alespoň zatím.

Ale po pořádku. Jako první vystoupil Rudolf Klimša, velitel SDH Příbor, a informoval, že loni jedenadvacet místních hasičů zasahovalo u 132 případů, připomněl úspěchy místních borců na hasičských závodech i vybavení jednotek. Po něm dostal slovo Petr Tůma, velitel Obvodního oddělení Příbor Policie ČR. Začal informací, že počet trestných činů v roce s nulou na konci se zastavil na čísle 288, což je o rovnou stovku méně než v roce předchozím. „Zastavil se každoroční nárůst a po několika letech došlo k jejich poklesu. Srovnání s minulými roky však mohou budit mylnou představu,“ řekl velitel Tůma. Narážel tak na fakt, že k 1. 1. 2010 doznal změn trestní zákoník a některé trestné činy v něm již nenajdeme, jiné se překvalifikovaly zpět do kategorie přestupků. „Celkový počet případů tak lze srovnat s předcházejícími léty,“ upřesnil Petr Tůma.

Dobrou zprávou však je, že od roku 2006 byla násilná kriminalita ve Freudově městě a okolí na nejnižší úrovni. Pouze třináct případů, dvě znásilnění, žádná vražda. V majetkové trestné činnosti (162 případů) „vede“ vloupání do vozidel (96), zájmu zlodějů však neunikají ani obchody, restaurace, domy či chatky (64). Ukradených vozidel evidují za loňský rok příborští policisté pět a dopravních nehod lehce přes sto. „Kde jsme zaznamenali velký nárůst, který má zřejmě co dočinění s ekonomickou krizí, je neplnění vyživovací povinnosti,“ upozorňuje velitel s tím, že řešili osmadvacet případů oproti předloňským dvaceti.

„Rok 2010 byl rokem náročným,“ hodnotí stručně a jasně práci příborských policistů Petr Tůma.

Jak řekl, právě oni patří v přepočtu na počet obyvatel k nejvytíženějším obvodním oddělením v rámci celého okresu, od začátku února jich slouží nejen pro potřeby Příbora a místních částí, ale i Mošnova a například Sedlnice pouhých patnáct. „Má velká zatíženost policistů nějaké neblahé následky?“ zeptal se Pavel Netušil (TOP 09). „Minimálně se to projeví v délce prověřování jednotlivých případů. V žádném případě nechceme dovolit, aby to bylo na úkor například objasnění případů,“ řekl jasně velitel Tůma.

Petr Tůma připomněl, že se podařilo odvrátit stěhování příborského oddělení do mošnovského bezpečnostního centra. „Pro nás by byl tento přesun zcela nelogický, když bychom se z místa, kde máme osmdesát procent činnosti, stěhovali na vesnici,“ oddychl si.

Jako třetí a poslední k této problematice vstoupil k řečnickému pultu Libor Bolom, vrchní strážník Městské policie Příbor. Ta v roce 2010 evidovala přesně 3799 událostí, což je meziroční nárůst přibližně o sto padesát. Jasnou převahu tvoří dopravní přestupky (1097), výrazný pokles strážníci zaznamenali u podezření ze spáchání trestného činu. „Také přestupková činnost v oblasti narušování veřejného pořídku zaznamenala mírný pokles, což je z hlediska bezpečnostní situace a veřejného pořádku pozitivní zjištění,“ uvedl Bolom. Nejvíce událostí strážníci řešili na náměstí Sigmunda Freuda (515), na ulici Jičínská (403) a Lidická (281).

A jakou lze situaci očekávat v nejbližší době? „Se vzrůstajícím počtem osob sociálně slabých, nezaměstnaných či závislých na alkoholu nebo drogách, lze v následujících letech očekávat nárůst trestné činnosti, neboť zejména tyto osoby se nejvíce podílejí na protiprávním jednání,“ uzavírá vrchní strážník Libor Bolom.