Týkat se to bude zejména šoférů, kteří budou jezdit pod vlivem alkoholu či bez řidičáku. Právě na ně se chystají zaměřit policisté ve spolupráci se státními zástupci. „Pokud bude řidič přistižen opakovaně pod vlivem alkoholu či bez řidičského oprávnění, přijde o auto,“ potvrdil okresní policejní ředitel v Novém Jičíně Dalimil Sypták.

„K radikálnímu přístupu nás vyprovokovala situace na silnicích za loňský rok, kdy počty neukázněných řidičů byly poměrně vysoké,“ doplnil Sypták. Podle loňské policejní statistiky se jednalo o 207 šoférů bez řidičáku, dalších 174 řídilo vůz s více než jednou promile v krvi a 97 jich mařilo úřední výkon.

Od dubna budou mít tito řidiči smůlu. Buď zaplatí pokutu až do výše 50 tisíc korun nebo jim policisté automobil na místě zabaví. „Pokud zjistíme, že šofér opakovaně jezdí přes zákaz řízení, policisté jej vyzvou k vydání vozidla. Když neuposlechne, bude rozhodnuto o odnětí automobilu. Řidič na místě obdrží potvrzení o přebrání vozu. Z auta si bude moci vzít pouze osobní a cenné věci,“ vysvětlil Sypták. Vozidla se pak ujme odtahová služba.

„Případy neukázněných řidičů jsou záporným fenoménem doby. Je proto potřeba k nim zaujmout nekompromisní postoj,“ potvrdila okresní státní zástupkyně Zuzana Minářová. „Zmíněné opatření má své podklady v trestním řádu a trestním zákoně. Zde existuje možnost, aby policie odejmula věc důležitou pro trestní řízení. Za tu se může považovat i motorové vozidlo, které bylo pachatelem užito ke spáchání trestného činu. Trest propadnutí věci je dána zákonem již dlouho. Trest mohou navrhovat státní zástupci. Pokud soud takovýto trest uloží, vozidlo propadne státu,“ přiblížila Minářová.

Zabavená vozidla budou končit ve Frenštátě pod Radhoště. „Odtahová služba je bude vozit na parkovišti frenštátské firmy Lapos. Represivní opatření policistů se budou týkat také řidičů, kteří nejsou vlastníky vozidla. „Vozidlo bude zajištěno až do doby, kde o něm soud rozhodne,“ dodal Sypták.

Policisté se chtějí do neukázněných řidičů „obout“ již 1. dubna. „Nejedná se o aprílový žert,“ upozornil okresní policejní ředitel. „Řidiči by měli být ostražití během příštího týdne. Duben je měsícem bezpečnosti. Pro neukázněné řidiče se jedná o varovný signál,“ uzavřel Sypták.