Více než dvě stovky dětí pozorovaly s nadšením a chvílemi i se zatajeným dechem ukázku policejních psů. Neméně nadšení vyvolala střelba ze služební pistole a samopalu či ukázka kriminalistického kufříku, při kterém policisté dětem sejmuli otisky. „Děti se seznámily s chováním policejního psa, mohly vidět jeho poslušnost i jak dokáže zadržet pachatele,“ nastínil novojičínský okresní policejní mluvčí, Zbyněk Tomšík, a dodal: „Přivezli jsme s sebou i služební zbraně, samopaly, neprůstřelné vesty, obušky či pouta. Za odměnu si mohly děti vystřelit ze samopalu se slepými náboji.“

Pro policisty je už tradicí objíždět během prázdnin dětské tábory. Tento pod Trúbou není výjimkou, přičemž se podle slov mluvčího Tomšíka policisté snaží připravit pro děti vždy jiný a zvláštní program. Letos byl pro osadníky tábora připraven právě kriminalistický kufřík, kdy děti na vlastní oči viděly, jak správně sejmout otisky prstů. „Jezdíme na tábory již několik let. Před týdnem jsme byli například na speciálním táboře na Horní Bečvě, kde byla zhruba šedesátka dětí s diabetem,“ nastínil Tomšík s tím, že do dnešního dne provedli více než dvě desítky podobných exhibicí. Další desítku však do konce prázdnin ještě stihnou.

Zaběhlý stereotyp letního tábora tak ve čtvrtek narušila opravdu zajímavá podívaná. Sám hlavní vedoucí tábora, Adam Svojanovský, přiznal, že dětem se tyto akce líbí a žádají si je. „Je to pro ně zřejmě první seznámení s policií, jako takovou. Mělo by jim to ukázat, že i policisté jsou lidé a ne postavy z televize, jak je zřejmě nejvíce znají,“ uvedl Svojanovský. „Současně díky tomu děti zjistí, že když bude nejhůře, měly by se na policii obrátit. Zároveň v nich taky vzbudí respekt jak policie, tak třeba vycvičený pes, a v budoucnu si při případném balancování na hranici zákona rozmyslí, jestli jej překročit nebo ne,“ dodal na závěr Svojanovský.