Starší lidé si často neuvědomují svou zranitelnost, která může spočívat v nemoci, osamělosti, citlivosti a hlavně důvěřivosti. Tyto lidi ohrožují různí podvodníčci, kteří hrají na „citlivou strunu“ seniorů a propracovanými příběhy si tak mohou vynutit jejich pomoc.

Policie zmínila několik rad, kterými by se senioři měli řídit. „Nikdy neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Cizí lidi si nikdy nevpouštějte do bytu, pouze ty, které dobře znáte, nebo se vám důvěryhodně prokáží a sdělí vám, proč přichází. Pokud vás někdo oslovuje jménem, ještě to neznamená, že vás zná,“ upozornila okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková s tím, že je vhodné na jmenovce u dveří uvádět příjmení v množném čísle, například Novotní nebo v mužském rodu, a to zvláště v případě, žije-li v bytě žena sama.

Neotvírejte dveře cizím lidem

„Buďte opatrní, neotvírejte každému, kdo vás za dveřmi požádá o pomoc, například o možnost si zatelefonovat, či předání zásilky pro vašeho souseda. Situaci můžete řešit, i přes zavřené dveře. Pomoc zprostředkujete třeba přivoláním souseda nebo sanitky a podobně,“ dodala Michálková Šálková. Podstatnou zásadou je, mít vždy po ruce důležitá telefonní čísla.

Pro větší pocit bezpečí je dobré taktéž pořídit do dveří panoramatické kukátko, které umožňuje vidět široký prostor za dveřmi. S bezpečnostní se pojí také instalace pojistného řetízku, jenž umožní komunikovat s člověkem za dveřmi bez toho, aby byl obyvatel bytu vystaven většímu riziku.

Neschovávejte si peníze doma

Další cennou radou je, neuchovávat větší množství peněz v hotovosti nebo cenné věci u sebe doma, pokud se nenachází v trezoru. „Peníze si raději uložte na svůj účet a cennosti do bezpečnostní schránky v bance nebo v jiném peněžním ústavu. Své cennosti si raději vyfotografujte, po jejich případném odcizení vám tyto fotografie usnadní jejich identifikaci. Noste u sebe jen nezbytnou peněžní hotovost,“ rozvedla mluvčí. Obyvatelé by se nikdy před nikým neměli chlubit tím, kolik mají doma peněz, ani tím, jaké vlastní cennosti.

Nekalým živlům stačí jen nepatrná chvilka pozornosti seniora, kdy jde například pro telefon, či rozměnit „nešťastníkovi“ hotovost. Pokud se na prahu dveří objeví člověk, jenž působí jako zástupce firem, provádějících odečty energií a podobně, je vždy nejlepším postupem, vyžádat si služební průkaz. Skutečný pracovník nemá co tajit a na požádání průkaz jistě rád předloží. Bohužel, časté jsou případy, kdy pachatel vzbuzuje u obyvatele soucit a ten pak na svou důvěřivost a ochotu pomoci vpravdě dojede.

Více informací k tématu najdete v souvisejících článcích.