Vánoční trhy, centra měst, nákupní střediska a jejich okolí. To jsou místa, kde mají zloději o čase adventním doslova žně. Toho jsou si také vědomi příslušníci policejních složek, kteří na frekventovaných místech posílili své hlídky. Zároveň se snaží občany nabádat k obezřetnému chování, aby riziko, že budou okradeni, snížili na minimum.

Tak například někteří občané a návštěvníci Příbora najdou za stěrači svých vozidel nebo v domovních schránkách informativní letáky od městských strážníků. „Součástí mimořádného opatření bude i naše preventivní aktivita. Byly zpracovány letáky s preventivní tematikou, jak předcházet kapesním krádežím a vloupáním do vozidel,“ uvedl Libor Bolom, vrchní strážník Městské policie v Příboře. I ve zpravodajích, které vydávají radnice na Novojičínsku, si lidé mohou přečíst, jak nedávat chmatákům šanci ke krádeži.

Zároveň budou policisté častěji navštěvovat místa, kde velký počet osob na jednom místě představuje pro zloděje úrodnou půdu. „V předvánočním čase se zaměřujeme na kontroly Masarykova náměstí a jeho okolí, kontroly parkovišť u obchodních center a větších parkovišť na území města,“ sdělila Ilona Majorošová, tisková mluvčí novojičínských strážníků. Stejně tomu bude ve Frenštátě pod Radhoštěm, i když místní oddělení stále musí řešit personální záležitosti. „Zdejší městská policie dokončuje reorganizaci a doplňování stavu strážníků, ale i přes tato personální úskalí se strážníci budou, dle denních instruktáží, více objevovat v blízkosti obchodních a nákupních center pro zajištění veřejného pořádku,“ ubezpečil ředitel frenštátské městské policie Ondřej Matějek. Také příborští strážníci budou před 24. prosincem dvojnásobně ostražití. „Zhruba čtrnáct dní před Vánocemi se zaměříme na kontrolní preventivní činnost právě kolem peněžních ústavů, nákupních center, a to zejména v provozní či prodejní době,“ popsal mimořádné opatření vrchní velitel Bolom.

Zvýšené policejní hlídky mají, mimo jiné, všechny kriminální živly odradit od kriminální aktivity, avšak někdy jim jdou samotní lidé nevědomky naproti. Ze svých vozidel si dělají prosklené trezory, kabelky nechávají bez dozoru, pánové nosí peněženku v zadních kapsách u kalhot. Zástupce velitele Městské policie ve Studénce Stanislav Pospěch občanům poradil: „Své těžce vydělané nebo ušetřené peníze nenechávejte bez dozoru ve vozidlech a nákupních košících. Nedávejte tak možnost lehce vydělat jiným.“

V době platebních karet není nutné nosit u sebe velkou finanční hotovost. To také policisté v žádném případě nedoporučují, stejně jako nechat v zaparkovaném automobilu na viditelném místě cenné věci. „Jedná se zejména o notebooky, satelitní navigace, kamery, fotoaparáty, aktovky či tašky, mobilní telefony,“ vyjmenoval nejčastější kradené věci Libor Bolom z Příbora. Ten také dodal, že loňský prosinec se ve Freudově městě nesl v duchu klidných Vánoc, neboť počet krádeží byl minimální.

Všeobecně však během prosince každého roku dochází k nárůstu krádeží v obchodech, v Novém Jičíně až o padesát procent v porovnání oproti jiným měsícům. Především sami lidé by měli být pozorní, neboť, jak podotkl Ondřej Matějek, ředitel frenštátských strážníků, „občané by si měli hlavně uvědomovat, že „příležitost dělá zloděje“ a své cenné a osobní věci by neměli nechávat bez dozoru.“