„Vyzvali jsme naše kandidáty, aby finančně přispěli na pomoc obětem povodní. I letos bychom chtěli pomoci konkrétním lidem. Obrátil jsem se proto na hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase, aby nám doporučil nejvíce postižené,“ řekl lídr ČSSD v kraji Lubomír Zaorálek s tím, že ČSSD zároveň poskytne obcím postiženým povodněmi 1,2 milionu korun, které byly původně určeny na centrální mítinky.

Kampaň přerušila i TOP 09. „Do doby, než se počasí umoudří a než se nám podaří poskytnout nezbytnou základní pomoc všem postiženým, zastavujeme kampaň,“ uvedl lídr kandidátky TOP 09 pro Moravskoslezský kraj Pavol Lukša. Ten se zapojil do boje s povodní v Čeladné, kde je starostou. „Předvolební figuríny a letáky byly vytaženy a dodávka je i s našimi lidmi k dispozici těm, kteří to potřebují,“ dodal Lukša. Volební manažer TOP 09 Aleš Juchelka upozornil, že velkou vodou postižení lidé si mohou vyžádat pomoc na telefonním čísle 596 656 589.

Kvůli povodním přerušil volební kampaň jako volební lídr ODS ve Zlínském kraji Petr Nečas, stejně se rozhodl i Pavel Drobil z moravskoslezské ODS.

Ten zrušil plánovaný koncert na Stodolní a veškeré prostředky ODS věnuje na pomoc s odstraňováním následků povodní. „Chci se také vyvarovat jakýchkoliv teatrálních gest a přiživování se na přírodní katastrofě, proto svou účast nevnímám a nechci, aby byla vnímána jako jiná forma předvolební kampaně,“ prohlásil Drobil. Občanští demokraté i členové Modrého týmu v současnosti organizují pomoc všem povodněmi postiženým občanům. Dnes budou příznivci ODS pomáhat přímo v postižených lokalitách.

ODS také zahajuje sbírku finanční i materiální pro pomoc zaplavenému regionu a všem obětem povodní. Sbírka bude probíhat ve všech Městečkách řešení v Čechách a v moravských městech, a také při předvolebním setkání v neděli 23. května v Praze na Kampě.

Poslankyně KSČM a jednička moravskoslezské kandidátky strany Kateřina Konečná uvedla, že komunisté odvolali své kandidáty a spolupracovníky z volební kampaně, aby mohli pomáhat lidem odstraňovat a zmírňovat škody, které voda napáchala. „Finanční příspěvky, které naši lidé pošlou, budeme směřovat přímo ke konkrétním lidem,“ slíbila Konečná.

Zelení podle moravskoslezské jedničky Ladislava Vrchovského vyrazili do terénu pomáhat zatopeným lidem a také mapují terén, aby získali poznatky do protipovodňového programu, který strana připravuje. „V Karviné a Českém Těšíně organizujeme dobrovolníky, nabídli jsme i osobní auta pro potřebu lidí, které zasáhla velká voda. Naši poslanci nabídli už finanční dary, my ostatní zřejmě přispějeme do již existujících sbírek,“ konstatoval Vrchovský.

Kampaň kvůli povodním zcela zrušil lídr Strany práv občanů – zemanovců Moravskoslezského kraje Matej Zachveja.