STAV PO ROCE

Až téměř magické datum 8. 8. 2008 se obyvatelům Novojičínska nezapsalo do paměti jen jako zajímavá shoda čísel, ale jako den, kdy zemřelo osm lidí při železniční nehodě ve Studénce. Rychlík Comenius, jedoucí z polského Krakowa do Prahy tehdy vrazil do zřícené mostní konstrukce. Po tragédii se objevily snahy vybudovat na místě tragédie památník. Ještě v roce 2009 probíhala složitá a hlavně dlouhá jednání se zúčastněnými organizacemi. Letos už mají organizátoři akce jasno – se stavbou se začne co nejdřív.

Jednatel nově vzniklého občanského sdružení Comenius 2008 Studénka Rudolf Svoboda zdůraznil, že nebyl zapomenut slib, který zavazoval k vytvoření památníku. „Po ročním setkání jsme slíbili, že pomník postavíme zhruba ke druhému výročí události. Protože ale musela být vyřízena různá povolení, plánovaný pomník se totiž nachází v ochranném pásmu Správy železničních dopravních cest, nebylo to vůbec jednoduché. Pozemek je navíc Českých drah a to všechno bylo strašně složité. Všechno se nám to protáhlo, takže k druhému výročí památník nebude, ale práce budou zahájeny v těchto dnech, staveniště je už vytyčené,“ sdělil Svoboda. Čestnou předsedkyní občanského sdružení se stala Naděžda Tomčíková, jež v době tragédie cestovala vlakem z lázní. Jako učitelka na zdravotní škole a zároveň zdravotní sestra poskytla pomoc v prvních minutách nehody.

Podobu památníku zpracoval akademický sochař z Jistebníku Miroslav Rybička. Památník bude vytvořen z pohledového betonu a kvůli své váze, okolo tří a půl tuny, musí být velmi dobře zabudován do svahu u dráhy. „Včera jsme podepsali s panem sochařem Rybičkou, generálním zhotovitelem díla, smlouvu,“ potvrdil Svoboda. Objekt by měl být vysoký 2,4 metru a dlouhý čtyři metry. „Považujeme si, vybudovat z pietních důvodů památník. Budou tam uvedena jména osmi obětí včetně poděkování těm, kteří lidem v neštěstí pomáhali. Bude nás velice mrzet, když při setkání po dvou letech památník nebude. Bude však alespoň rozpracovaný,“ dodal Svoboda. Památník by měl být slavnostně odhalen 8. května 2011.

Občanské sdružení připravilo i letos vzpomínku na vlakové neštěstí. „Připravujeme krátké setkání, osmého srpna tohoto roku. Sešli bychom se na místě kolem desáté hodiny. Považujeme za důležité říct lidem, proč se nám to ještě nepovedlo postavit,“ uzavřel Svoboda.