Signatáři petice žádají zastupitele města, aby odmítli snahy o přemístění pomníků mimo areál zámecké zahrady, a také jejich případné nahrazení novými pomníky. Pomníky by podle návrhu měly stát na zelené ploše mezi stromy naproti vstupu do zámeckého areálu. Autorům petice vadí, že tento prostor z jedné strany lemuje cesta a z druhé oplocení soukromých pozemků. „Tento záměr je necitlivý a nedůstojný pro pomníky padlých legionářů z roku 1920 a obětem druhé světové války, mezi nimiž jsou i občané Studénky, z roku 1948,“ stojí v textu petice.

Autoři v petici tvrdí, že přesouvání nebo nahrazování původních památníků novými lze považovat za znevažování historie. „Zdůvodnění, že před zámkem by se vytvořila pěkná zóna, která by se využila pro budoucí kulturní akce související s významem zámku jako takového, případně vystavení vagónu, který byl vyroben ve Studénce, je mylné. Prostor pro akce i případnou propagaci je v zámeckém areálu dostačující,“ tvrdí petice.

Společenský dům a centrum v Hodslavicích - 14. listopadu 2023.
Společenský dům v Hodslavicích prokoukne. Chystá se i proměna centra obce

Na městském úřadě ve Studénce ji podala jedna z jejích autorek Bohumíra Šrámková. K záležitosti obdržela 26. října vyjádření Milana Kyjovského, vedoucího odboru místního hospodářství a údržby majetku Městského úřadu Studénka. Zveřejnila ho na sociálních sítích. Milan Kyjovský v něm sděluje, že špatný stav pomníků byl důvodem, proč město vstoupilo do dialogu s Československou obcí legionářskou a po diskuzi nechalo zpracovat vizualizaci pomníků na novém místě v Panské ulici naproti Nového zámku.

„Pomníky jsou ve velmi nevyhovujícím stavu a mohou představovat ohrožení zdraví a života pro děti, které se v okolí zámku pohybují ať už z důvodu návštěvy základní umělecké školy nebo trávení volného času. Objekty pomníků jsou bez dozoru a pro děti jsou bohužel jakýmsi dětským hřištěm,“ uvádí Milan Kyjovský.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež ve Frenštátě pod Radhoštěm - 8. listopadu 2023.
Skončí děti a mládež na ulici? Město Frenštát už nízkoprahové centrum nepodpoří

Vedoucí odboru doplňuje, že oprava pomníků obětem válek z ekonomického hlediska znamená prakticky provedení celkové rekonstrukce, respektive jejich nahrazení novými. „Celý proces odsouhlasení, případně konečné rozhodnutí o přesunu či rekonstrukci pomníků je ještě velmi dlouhý proces nejen legislativního schvalování,“ pokračuje Milan Kyjovský a ujišťuje, že diskutovaný záměr probíhá s respektem, pokorou a v úctě k památce těch, kteří obětovali svůj život za dobro ostatních.

Peticí se na svém posledním zasedání zabývali také členové Rady města Studénka. „Petice je vyjádřením názoru. Vedoucí odboru hospodářství se k ní vyjádřil, rada města byla o znění dopisu informovaná a vzala petici na vědomí,“ sdělil pro Deník starosta Studénky Libor Slavík.

Frenštát pod Radhoštěm.
Virtuální prohlídka frenštátské radniční věže a skok z můstku na Horečkách

O případném přesunu pomníků se hovořilo již v roce 2017. „Nejprve to mělo být na náměstí Bří Sládečků, které už není náměstím, ale ulicí 2. května. Měly tam být tři stejné pomníky, takové jako patníky, ale proti tomu se lidi vzbouřili a utichlo to. Dále se mluvilo o přemístění v zámecké zahradě, a to beze změn pomníků. Mělo to být důstojné pietní místo vlevo v zahradě. Proti tomu celkem nikdo nic neměl, ale utichlo to. Alespoň, co já vím,“ řekla Deníku Bohumíra Šrámková s tím, že se jí v červnu dostal do rukou snímek s vizualizací, jak by mělo nové pietní místo vypadat. Proto se rozhodla pro sepsání petice. Podepsalo ji 315 obyvatel Studénky a 19 dalších lidí.