Přemístit dva pomníky padlých legionářů z roku 1920 a obětem druhé světové války, postaveného v roce 1947 chtěla radnice v souvislosti s plánovanou revitalizací předzámčí. Její součástí mělo být celkové zvelebení prostoru před zámkem s květinovou a zahradní výzdobou, a to včetně opravy průčelí, schodiště, příjezdové silnice a výměny osvětlení.

Nové pietní místo pak mělo vzniknout v parku na bývalém Náměstí bratří Sládečků v blízkosti Základní školy TGM na ulici 2. května.

„Před zámkem by se vytvořila pěkná zóna, která by byla využívána pro budoucí kulturní akce související s významem zámku jako takového," vysvětlil zastupitelům místostarosta Studénky Petr Odchodnický s tím, že by byl vybudován nový pomník osvobození jako vzpomínka na ukončení druhé světové války a byl přestěhován spolu s památníkem legionářů.

„Jsem přesvědčen o tom, že přemístění není problém a nehrozí, že bychom památné místo nějakým způsobem zneuctili, ale vnímám to tak, že půjde o přemístění do mnohem kulturnějšího a mnohem více navštěvovaného prostoru," doplnil místostarosta.

PROTI LEGIONÁŘI I NĚKTEŘÍ ZASTUPITELÉ

Tento záměr radních se však nelíbil většině zastupitelů, stejně tak se s ním neztotožnili ani zástupci okresního výboru Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu. Ti chtěli pomníky ponechat u zámku.

„Ve věci přemístění pomníků mě zarazilo to, že jsem nikde neshledal informace o názoru občanů města na tuto akci. Proto jsem si provedl vlastní průzkum, vycházející z toho, že by k tomu měli mít slovo především pamětníci města," pronesl na zastupitelstvu člen zmíněných organizací Petr Fabián.

Dodal, že pamětníci, které navštívil, jednohlasně vyjádřili nesouhlas s přemístěním pomníků ze zámeckého parku.

„Oba pomníky navrhované k přemístění z místa před zámkem jsou se zámkem historicky spjaté," pokračoval v argumentaci Petr Fabián s tím, že v prostorách zámku kdysi sídlila legionářská škola.

„Navrhovaným a dle stanoviska obce legionářské i bojovníků za svobodu velmi necitlivém záměru na přemístění obou pomníků je popírána základní myšlenka každého pomníku připomínat. Je velmi ošidné měnit historická rozhodnutí učiněná našimi předky, s odstupem sedmdesáti let," doplnil pamětník ze Studénky.

K tomuto bodu vystoupil také zastupitel Karel Polák, který zdůraznil, že přemístění pomníků nepodpoří. Naopak zastupitelka Ludmila Palatová navrhla, že pokud město chce revitalizovat předzámčí, mohou se pomníky přesunout v rámci zámecké zahrady o kousek dále. Stejného názoru byla také členka zastupitelstva Růžena Pilchová Mackovíková.

„Přiklonila bych se k paní Palatové. Dát ty pomníky kousíček bokem tak, ať je na ně vidět, ale nemusí být před zámkem jako dominanta," poukázala zastupitelka.

Do diskuze se zapojila také jedna z místních obyvatelek, která vystoupila s tím, že se jí nelíbí, že takovou věc nekonzultovalo město s občany, a to minimálně formou ankety. Načež místostarosta Studénky reagoval tím, že nejprve chtěli zjistit, jaká je v této záležitosti vůle nadřízených orgánů a teprve až poté mohli udělat průzkum ve městě.

O slovo se přihlásila také zastupitelka Helena Wojdylová. „Můj názor je, že přeměňovat historii bychom neměli. Pomníky jsou u zámku historicky začleněné a já tam s nimi žádný problém nemám," poznamenala Helena Wojdylová a dodala, že větší problém vidí z hlediska bezpečnosti v přístupu do zámku po rozpadlém schodišti. Tím by se město mělo podle ní zabývat v prvé řadě.

NÁVRH NEPODPOŘILI

Návrh na přemístění pomníků z předzámčí se nakonec nesetkal s úspěchem. Podpořilo ho pouhých šest zastupitelů, sedm jich bylo proti a pět se při hlasování zdrželo.