Suchdol nad Odrou byl již počtyřiadvacáté svědkem průjezdu jezdců Pony Expressu. Jezdci na koních dorazili s poštou a tu předali post masterovi, kterým je od počátku Otto Mader ze Suchdolu. Ten zásilky orazítkoval a předal dalším jezdcům. „Letos jich bylo patnáct set. Nejvíce bylo kolem čtyř tisíc dopisů. Nejdál to letos šlo do Colorada, Alabamy, Trentnu, Bristolu a na Floridu,“ upřesnil pošťák.

Dvojice jezdců Aleš Jemelka ze Spálova a Miloš Lacina krátce po poledni převzala poštu a vyrazila směrem na Slovensko, stejně jako další jezdci vyrazili směrem k polským hranicím.

K dobré náladě přispěl kratičkým proslovem k účastníkům i starosta městyse Suchdolu nad Odrou Richard Ehler. „Suchdol byl kdysi znám zemědělstvím, potom byl sto šedesát let znám železnicí, zhruba sto let je znám průmyslovou výrobou a poslední zhruba čtvrtstoletí je znám pony expressem, kterým se rádi chlubíme a zviditelňujeme,“ uvedl starosta a popřál všem, aby se při příštím, jubilejním ročníku opět sešli, a to ještě v hojnějším počtu, než letos.
Jeden z účastníků ale nedokázal skrývat smutek. „Letos jsem poprvé nejel. Nevyšlo mi to s koněm,“ řekl s neskrývanou trpkostí v hlase Jiří Hubert z Ostravy.

„Slíbili mi ho z Ranče u zlomené podkovy, a když jsem si to před čtrnácti dny chtěl potuplovat, tak řekli, že kůň není. Je to nepříjemné. Vzhledem k tomu, že dělám hlasatele v Opavě, účastním se alespoň tímto způsobem. Ale mrzí mě to hodně. Osmnáct ročníků jsem ujel a kvůli nesplněnému slibu to dopadlo takto,“ pokračoval Hubert a dodal, že kdysi měl svého koně, ale protože nějakou dobu pobýval v zahraničí, prodal jej a jezdíval na koních z Ranče u zlomené podkovy. „Všechno jednou skončí, mně bude zanedlouho sedmdesát,“ poznamenal Hubert a vzápětí s nadějí v hlase dodal: „Ale příští rok ještě pojedu. A budu si koně zajišťovat jinak,“ uzavřel Hubert.

Letošní ročník startoval 18. srpna z města Rütenbrock na holandských hranicích, jeho cíl je na Slovensku v Milhošti a v Polsku v Luboni. Suchdol nad Odrou patří mezi zakládající místo československého pony expressu. Když 13. září 1985 jezdci poprvé vyrazili ze Stříbrné Lhoty u Mníšku pod Brdy. Po čtyřech stovkách kilometrů dorazili jejich kolegové do Suchdolu nad Odrou, tehdy cílové stanice.