VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oslavy: Pony Express existuje už tři desetiletí

/FOTOGALERIE/ Tolik mužů a žen oblečených do červené košile se žlutým šátkem v Suchdole nad Odrou ještě nezažili. Tamní areál Sokolák se stal dějištěm oslav 30. výročí jízdy Československého Pony Expressu.

18.8.2014
SDÍLEJ:

Oslavy 30. výročí jízdy Československého Pony Expressu.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Je sobota 16. srpna podvečer. Přijíždím k areálu Sokolák a už z dálky vidím, že možná budu mít problém zaparkovat. Tam, kde nestojí auta, jsou koně. Zastavuji nedaleko vlakového nádraží a po chvilce vstupuji do jakéhosi „westernového babylonu". Kam se člověk podívá, tam je někdo s kloboukem na hlavě v kožené bundě či kabátě s opaskem u boku, mnozí z mužů mají za pasem i kolty, a nechybí samozřejmě ani dámy, ať už oblečené podobně nebo v krásných šatech. Samozřejmě je tady i několik stovek dalších lidí, řekněme civilistů. Zní čeština, slovenština, polština, němčina i angličtina. Uvědomuji si, že Suchdol nad Odrou je v tuto chvíli skutečně centrem evropského Pony Expressu, jehož jubilejní třicátá jízda končí právě tady.

Červené košile a žluté šátky

Jezdci, přijíždějící z Polska, Německa, Slovenska a různých koutů České republiky, už jsou na místě a jejich zásilkami se ve stánku s nápisem Post office zabývá pošťák OtoMader s pomocníky. Mezitím se přítomní baví při show s lasem či tanci, které předvádějí polští hosté. Moderátor akce Lubomír „Luki" Lukeš po skončení taneční ukázky slibuje, že členové polské taneční skupiny Dallas country účastníky večerní zábavy nějaké tanečky naučí, a nabádá přítomné, aby se přesunuli na místo, kde je čekají ukázky použití pyrotechniky ve filmu.

Oslavy 30. výročí jízdy Československého Pony Expressu.

Dým na obloze se ještě zcela nerozplynul a Lubomír „Luki" Lukeš zve na „hlavní scénu" šerifa Československého Pony Expressu Václava Michaličku a také všechny přítomné, jež na sobě mají červené košile a žluté šátky s logem Pony Expressu. Pár minut poté smekají jezdci klobouky a minutou ticha uctívají ty, kteří už „jezdí na nebeských pastvinách".

Další okamžiky už jsou mnohem veselejší, to když Václav Michalička odměňuje čestnou cenou ty, jež se v průběhu uplynulých 30 let velkou měrou podíleli na fungování pony expressu. Na podobu čestné ceny, zdobenou podkovu, reaguje šerif polského Pony Expressu.

Poprvé 13. září 1985

„Podkovu už mám a koně si dokoupím," poznamenává s úsměvem ve tváři. Mezi oceněnými jsou hlavně dlouholetí členové Pony Expressu, uznání se ale dostává také starostovi Suchdolu nad Odrou Richardu Ehlerovi. „Je málo lidí v této republice, kteří s westernem cítí, žijí a přejí mu. Velký dík vám," říká Václav Michalička. Po této slávě pokračuje zábava a já opouštím toto „westernové městečko".

Pony Express byl štafetovou přepravou pošty jezdci na koních v USA v letech 1860 až 1861. Jeden úsek odpovídal zhruba dvaceti kilometrům. V červenci 1983 si nadšenci Stanislav Vodenka a Tomáš Král vyzkoušeli první jízdu a doručili takzvanou zakládací listinu. První trasu Pony Expressu, z Mníšku pod Brdy do Suchdolu nad Odrou, uskutečnili westernoví nadšenci 13. září 1985 k uctění památky jezdců amerického Pony Expressu.

Trasa měřila 400 kilometrů a u počátku této tradice stáli také suchdolští jezdci Bohumil Kašpárek a Jan Valchař. Ponny Express se postupně propojil s německou, polskou, holandskou i slovenskou větví.

Oslavy 30. výročí jízdy Československého Pony Expressu.

Oslavy 30. výročí jízdy Československého Pony Expressu.

Oslavy 30. výročí jízdy Československého Pony Expressu.

Autor: Ivan Pavelek

18.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení