„Za necelou hodinu, kdy jsme kontrolovali projíždějící auta, jsme zastavili jen dvě auta, jejichž řidiči neměli na čelním skle vylepenou platnou dálniční známku,“ řekl velitel akce Aleš Cyrus. Vysvětlení může být ovšem jednoduché. „Do konce ledna platí loňské dálniční známky. Jiná situace bude v únoru,“ dodal Cyrus.

Přesto byli včera muži zákona k řidičům, jejichž auto nemělo platnou dálniční známku, shovívaví. „Vzhledem k tomu, že jde opravdu o novou věc, snažíme se ve většině případů hříšníky zatím pouze varovat,“ dodal Cyrus a po domluvě vyzval řidiče auta k další jízdě. Kontrolovaní řidiči policistům nejčastěji tvrdili, že nevěděli, že je silnice zpoplatněna. „Je to pro mě novinka. Buď si koupím známku, nebo prostě budu jezdit jinudy,“ uvedl na svou obhajobu jeden ze zastavených řidičů.

Očekávaný odklon dopravy se tedy zřejmě odloží spíše na počátek února. A k tomu vzhlížejí s obavami obyvatelé obcí ležících podél staré silnice vedoucí směrem do Frýdku- Místku. „Samozřejmě, že se toho bojím. Zase tady bude větší provoz, a tak se musím bát o děti, aby se jim nic nestalo. Už před zprovozněním rychlostní komunikace tady bylo hodně havárek, a teď by se to mělo vrátit zpátky? Hrůza,“ spílá obyvatelka Třanovic.

Podobného názoru je Marie Sztefková z Komorní Lhotky. „Měli to nechat zdarma, určitě není dobře, že zavedli poplatek. Nám, obyvatelům malých obcí, to přitíží,“ říká Sztefková.

Jiní si naopak myslí, že významnější odklon dopravy na starou silnici nehrozí. „Z mých zkušeností vím, že si lidé radši koupí dálniční známku, než aby jezdili po staré silnici,“ řekla prodavačka v jedné z třanovických prodejen. I když je zavedení poplatku na silnici R 48 platné teprve od úterka, je to dle starostů obcí poznat. „Za ty dva dny už jsme zpozorovali, že se zvýšil provoz. Na ten jsme už před novou silnicí byli zvyklí, takže si budeme muset zvyknout znovu. Podle mého názoru mohlo zpoplatnění rychlostní komunikace ještě počkat,“ řekl starosta Třanovic Jan Tomíček.