Nejvyšší poptávku po pracovní síle od roku 1996 zaznamenávají v posledních týdnech úřady práce v Moravskoslezském kraji. Nabízejí přes 9,3 tisícovky volných míst. „Pracovní uplatnění nacházejí i ti, kteří dosud marně sháněli zaměstnání. Na druhé straně se práci nyní obtížněji vyhýbají lidé, kteří pracovat ve skutečnosti nechtějí. Také oni dostávají častěji z úřadů práce doporučenky do vhodného zaměstnání. I přesto má ale situace k ideálnímu stavu ještě dost daleko,“ uvedla mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatava Baďurová.

Podle ní to platí o tisícovkách uchazečů hlavně vyššího věku, s nízkým vzděláním a se zdravotními problémy. „Jejich vyhlídky se ani v této současné zlepšující se situaci na trhu práce až příliš nezlepšují. I počty lidí z těchto kategorií se ale mírně snížily. Absolutní počet evidovaných osob se zdravotním postižením na úřadech práce v Moravskoslezském kraji meziročně poklesl o necelých osm stovek,“ upřesnila mluvčí.

Podle ní se i v této příznivější situaci na trhu práce objevují nelegální praktiky. „Například jen v květnu pracovalo téměř šest tisíc uchazečů o zaměstnání v kraji v takzvaném nekolidujícím zaměstnání, což není nic jiného než pracovní úvazky do dvaceti hodin týdně, které jsou odměňovány nejvýše do poloviny minimální mzdy, případně jen jako nárazová práce. Právě institut nekolidujícího zaměstnání, tedy možnost souběhu evidence na úřadu práce a nějaké formy přivýdělku, může skrývat i práci načerno. V rámci nekolidujícího zaměstnání je nepochybně zaměstnáno mnoho lidí v podstatě na plný pracovní úvazek, jen se to obtížně prokazuje,“ dodala Baďurová. Že černá práce bují i za současné příznivější situace, prokazují podle ní také kontroly u zaměstnavatelů. „Například kontrola, které se zúčastnili pracovníci ostravského úřadu práce v minulém týdnu, prokázala, že jedním z oborů, kde nadále černá práce bují, je například pohostinství. Podrobnosti o těchto případech nyní dokumentujeme,“ dodala.