Porodní oddělení Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně čeká stěhování do nových prostor. Od pátku 12. prosince proto bude příjem rodiček v novojičínské nemocnici zastaven. Budoucí maminky však nemusejí mít o své potomky žádné obavy. „Kontaktovali jsme okolní nemocnice v Ostravě, Opavě, Frýdku–Místku, Valašském Meziříčí a Přerově. Porodní ambulance navíc zůstane v době stěhování zachována,“ ubezpečila hlavní sestra nemocnice Zdenka Klyncyparová s tím, že pro naléhavé případy bude v nemocnici k dispozici stálá služba ve složení porodní asistentky a lékaře, včetně pohotovostního operačního sálu.

Porodní oddělení novojičínské nemocnice se přestěhuje do prvního patra, kde bylo původně lůžkové oční oddělení. Pacientky budou mít v nových prostorách k dispozici komfortní a intimní prostředí. Příjem bude probíhat na recepci a oddělení bude disponovat čtyřmi plně vybavenými uzavřenými porodními pokoji, včetně sociálních zařízení a sprch. „Výhodou je, že na těchto pokojích může proběhnout jednak celý porod, ale také ošetření novorozence za přítomnosti doprovodu,“ informoval o novinkách primář gynekologicko-porodnického oddělení Pavel Bartoš.

Podle něj ocení novinky hlavně nastávající rodiče, kteří neztratí kontakt se svým dítětem ani na vteřinu. „Díky tomu, že veškerá ošetření probíhají u porodního lůžka, prožijí rodiče radost z nového života naplno a intenzivně,“ vyjádřil své přesvědčení Bartoš.

Kvalitní vybavení porodních pokojů znamenají lepší podmínky i pro zdravotnický personál. „Celé oddělení bude vybaveno centrálním monitorovacím systémem, který umožňuje nepřetržitě sledovat srdíčko miminka během příprav k porodu. Zdravotní sestry budou moci kontrolovat všechny přístroje najednou z centrálního pracoviště,“ doplnil primář Bartoš.

Maminky, které zamíří rodit hned v lednu, se mohou těšit na pokoje, laděny do růžové, a operační sály do vínové barvy. Novinkou bude také samostatná šatna pro rodinné příslušníky. „Za porodnicí na stejném patře se nachází lůžkové oddělení, odkud už budou rodičky propouštěny rovnou domů,“ vylíčila Slávka Hrabcová, staniční sestra porodního oddělení.

Na nové prostory se mohou pacientky těšit už od 2. ledna 2009. V prvním čtvrtletí příštího roku pak projde rekonstrukcí ještě gynekologické oddělení. Celkové náklady se vyšplhají na osm milionů korun, přičemž pět milionů půjde z kapsy nemocnice a další tři poskytl zřizovatel, tedy Moravskoslezský kraj.