Dřevěné posezení umístěné pod Bílou horou, nebo také u takzvaného Markétina pramene, připomíná poslední dobou spíše skládku než oázu klidu, vyzývající k osvěžení a odpočinku. Objekt, který byl u pramene umístěn před více než pěti lety, se během pár let stal útočištěm komunit, jež toto místo pomalu ale jistě mění ve skládku.

Všudypřítomné odpadky se nelíbí nejen kolemjdoucím, kteří se chtějí, zejména v letních měsících, u studeného pramene osvěžit, ale hlavně zahrádkářům, jež mají v těšné blízkosti posezení své zahrádky. „Ten nepořádek, který je kolem toho posezení téměř permanentně, je opravdu příšerný,“ uvedla rozčileně jedna z kolemjdoucích. „Chodím tudy docela často se psem na procházku a posadit se k prameni bych tedy opravdu nešla. Měla bych totiž strach o své zdraví,“ dodala vzápětí. Podobný názor sdílel i zahrádkář, který má blízko objektu zahradu. „Co vám na to jako mám říct? Je to jedním slovem hrůza,“ odpověděl zahrádkář na otázku, co říká nepořádku. „Stahují se tady různé existence a to, co po sobě kolikrát nechají, je prostě hnus. Mělo by se s tím začít něco dělat.“

Zdánlivě jednoduché řešení, vzít pytel a objekt v pravidelných intervalech od odpadků vyčistit, však konkrétně u tohoto dřevěného posezení podle všeho použít nejde. Pozemek totiž není majetkem města. „O problému víme, ale my jako město s tím nemůžeme moc dělat,“ uvedl vedoucí kopřivnického oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody Jaroslav Jiřík. „Kopřivnice totiž není zřizovatelem posezení u Markétina pramene. Tím jsou, pokud se nepletu, Lesy České republiky.“ O problému válejících se odpadků město ví a pokoušelo se tuto situaci již v minulosti řešit. „Už jednou jsme s lesní správou o tomto problému hovořili. Bylo nám řečeno, že oni posezení zřídili z dobré vůle a nepořádek že mají na svědomí občané našeho města,“ informoval Jiřík. Podle jeho slov ale město povinnost uklidit okolí posezení nemá. „Nejsme povinni tento pozemek uklízet, protože původ odpadu není zcela jasný a nedá se jednoznačně určit, že ho zde nechávají jen Kopřivničané,“ vysvětlil Jiřík a dodal: „A když není znám původce problému, za pozemek primárně zodpovídá vlastník.“

Ani Petr Hrubý, revírník Lesní správy Frenštát pod Radhoštěm, který má danou oblast na starosti, zatím nenašel řešení, jak posezení odpadků zbavit. „Problémy s nepořádkem u posezení se začaly objevovat až v posledních letech. A i když jsem uvažoval o tom, že bych zde instaloval nějaký odpadkový koš, který by se pravidelně vyvážel, mám upřímně velké obavy z toho, zda by jej vůbec někdo využíval, a zabránil tak stálému nepořádku, “ informoval Hrubý. „Kvůli pravidelnému úklidu jsem kontaktoval i kopřivnické technické služby, ale bylo mi řečeno, že úklid těchto prostor není v jejich správě,“ doplnil revírník vzápětí.

Protože ale PET lahve, nedopalky cigaret, nejrůznější obaly a podobné artefakty samy od sebe nezmizí, nezbylo revírníkovi nic jiného, než vzít pytel a nepořádek vlastnoručně uklidit. „V minulém roce jsem úklid provedl minimálně čtyřikrát, a to z dobré vůle, v podstatě na vlastní náklady,“ potvrdil Hrubý s tím, že v letošním roce se k úklidu ještě nedostal. „Každopádně ale bude nutný, protože loni jsem tam, kromě PET lahví, vajglů a podobných věcí, našel dokonce i injekční stříkačky,“ dodal Hrubý na závěr.