Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanci jednali ve Frenštátě o těžbě

Frenštát pod Radhoštěm - Ceduli chráněné krajinné oblasti Beskydy ve středu 9.dubna zasadili před těžebními věžemi, tyčícími se nad Frenštátem, společně se správou CHKO Beskydy, členy sdružení Naše Beskydy a starosty Frenštátu a Trojanovic, také poslanci, zastupující Výbor pro životní prostředí Parlamentu České republiky.

10.4.2008
SDÍLEJ:

Ceduli chráněné krajinné oblasti Beskydy ve středu 9. dubna zasadili před těžebními věžemi, tyčícími se nad Frenštátem, společně se správou CHKO Beskydy a starosty Frenštátu a Trojanovic také poslanci zastupující Výbor pro životní prostředí parlamentu ČR.Foto: Deník/Iva Jalůvková

Ti se zároveň dohodli na tom, že pomohou občanskému sdružení Naše Beskydy s prosazováním novely horního zákona. „Shodli se na nepřípustnosti zahájení těžby uhlí v současném dobývacím prostoru a na nutnosti kroků, posilujících práva místních samospráv a občanů ve správních řízeních, souvisících s horním právem,“ poukázal mluvčí sdružení Naše Beskydy Tom Káňa.

Poslanci přijeli do Frenštátu již v úterý, hlavní program je však čekal ve středu, kdy si prohlédli oblast dobývacího prostoru černého uhlí. „Je to krajina, která je dnes rekreačním zázemím v podstatě celé severní Moravy. Sahat tady k takovým brutálním krokům, jako je těžba černého uhlí s těmi dopady, které by to nepochybně mělo, si myslím, že je záměr, který by neměl naši podporu,“ uvedl předseda Výboru pro životní prostředí Libor Ambrozek. Záměr těžit uhlí v tomto prostoru označil za absurdní. „To, že někomu přišel v 80. letech zajímavý, nedokážu pochopit,“ dodal.

Společnost OKD v současnosti Důl Frenštát udržuje v takzvaném konzervačním režimu. „Zajišťujeme tedy větrání, čerpání, bezpečnost a další potřebné činnosti,“ nastínil mluvčí OKD Vladislav Sobol a dodal. „Jde o poslední významné ložisko černého uhlí v České republice, takže jsme povinni se o něj starat a zachovat ho pro možné využití v budoucnu.“ Zároveň také nastínil, že o těžbě nyní neuvažují. „Případná těžba ve Frenštátě nyní rozhodně není na pořadu dne. Pokud bychom o ní začali uvažovat, jako první bychom o tom informovali nejen úřady, ale také obyvatele regionu.“

Odpůrci těžby v Beskydech jsou přesvědčeni, že bez jejich iniciativy, by se už těžební věže dávno rozjely. „Nebýt takovýchto, takzvaných bezvýznamných akcí, tak už se dávno těží. Stačí, aby se zapomnělo, abychom mávli rukou nad tím, když se budeme odvolávat a podobně, tak najednou rozhodnutí nabude platnosti a v ten moment mohou těžit,“ řekl František Šulgan z CHKO Beskydy. Důležitost jejich snah potvrdil také Ambrozek. „Považuji za naprosto zásadní v ochraně životního prostředí, že se lidé nespoléhají úplně jen na stát, ale sami se zajímají o to, co se u nich děje a problémům se snaží zabránit. V případě, že to nemohou dokázat, tak se, samozřejmě, obracejí na představitele v krajích, parlamentu, ve vládě,“ uvedl.

Autor: Iva Jalůvková

10.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení