Na asistenty dostává každý poslanec Parlamentu České republiky 35 tisíc korun a hovoří se o pravidelné valorizaci této sumy. Mezi kolik asistentů ji rozdělí, je jeho věc. Například Hana Šedivá má dva. Jako poslankyně za ČSSD podle svých slov musela podepsat prohlášení, že nebude nezaměstnávat své rodinné příslušníky.

„Nemám s tím problém. Ale je fakt, že například vysokoškolák, byť rodinný příslušník, znalý oboru, udělá více práce, než cizí asistent,“ zmínila se Šedivá a upozornila na nebezpečí výnosu informací. „Asistent se dostává k řadě materiálů. Měl by to být člověk, který má poslancovu velkou důvěru,“ dodala Šedivá. Možná proto, i přes kritiku veřejnosti, zaměstnává na pozici asistenta svého otce poslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

„Mám tři asistenty. Jeho mám od počátku a nehodlám to měnit. Buď lidé chtějí někoho kompetentního, kdo je schopný fundovaně odpovědět, nebo někoho jiného. Navíc, on je krajský zastupitel, což považuji za dobré spojení,“ uvedla na adresu Karla Konečného jeho dcera. Tři asistenty má také Pavel Hrnčíř (ODS). Ten otázku zaměstnávání příbuzných na postu asistenta vidí jako ryze individuální záležitost. „Záleží na tom, jak to posoudí, ti, kteří rozhodují o další nominaci poslance,“ uvedl Hrnčíř.

(ipa)