Moravskoslezský kraj reprezentoval opět student Střední školy technické a zemědělské Nový Jičín (SŠTZ NJ) Jiří Zuzaňák, který dominoval regionálnímu kolu. V Brně předvedl krásnou práci se dřevem a umístil se v mezinárodní konkurenci na skvělém druhém místě.

Místo aby si Jiří Zuzaňák užíval jarní prázdniny, vyrazil se svým učitelem Zdeňkem Černochem do moravské metropole, kam přijeli obhajovat loňské vítězství školy v soutěži žáků oboru truhlář. „Také letošní rok celorepublikového finále bylo s mezinárodní účastí truhlářů z Polska, Slovenska a z Maďarska. Z krajského kola pak postoupil vždy jeden žák, o to víc je vítězství v kraji cennější,“ přiblížil finálové účastníky učitel odborného výcviku na SŠTZ NJ Zdeněk Černoch, který zároveň Jirku na soutěž připravoval. A podle výsledku zvolil dobrou taktiku.

Finalisté měli na výrobu židličky pět hodin. „Tempo, které někteří soutěžící nasadili bylo srovnatelné s tempem zkušeného truhláře s letitou praxí,“ překvapilo Zdeňka Černocha. „Bylo jasné, že nebude rozhodovat jen kvalita, ale i čas, za který měli soutěžící výrobek zhotovit,“ dodal. V průběhu celých pěti hodin dominovali soutěži dva žáci byl jím právě Jiří Zuzaňák a Pavel Sedlmajer z pořádající školy ze Slavkova u Brna. Oba židličku odevzdali v téměř stejný čas, o vítězi následně rozhodli rozhodčí z řad odborníků. „Náš žák Jiří Zuzaňák si vybojoval v druhém ročníku soutěže ve velmi silné konkurenci hodnotné a krásné druhé místo. Tak jako Vojtěch Klezl svým prvním místem v prvním ročníku, tak i Jirka Zuzaňák svým druhým místem v letošním druhém ročníku udělal své škole tu nejlepší reklamu, jakou mohl,“ těšilo učitele.

Vicemistr republiky si z Brna odvezl za svůj skvělý výkon truhlářské nářadí a i když je ještě v učení, má už dnes jistotu, že ho v budoucnu pořádně využije. Zároveň bude pokračovat v tom, co má tolik rád celý život. „Práce se dřevem se mi líbí už od dětství a dozvěděl jsem se, že na škole probíhá kvalitní výuka. Tak jsem se šel učit tady na Střední školu technickou a zemědělskou Nový Jičín,“ poodhalil Jiří Zuzaňák důvod, proč si vybral studium truhlařiny. Pokračovat v ní bude i po absolvování závěrečných zkoušek, neboť již dnes má domluvenou práci v jedné firmě.

Kromě truhlářů má SŠTZ NJ úspěšné žáky i v ostatních učebních oborech. „Účast v republikových finále si vybojoval David Matějček v oboru obráběč kovů, pak Prokop Huvar v oboru strojní mechanik a také Filip Mička v oboru instalatér,“ doplnil ředitel školy Bohumír Kusý.