Oznámení o jiných vykonávaných činnostech, oznámení o majetku nabytém v průběhu výkonu funkce a oznámení o příjmech, darech a závazcích musí politici a vedoucí odborů na radnicích podat do 30. června. A to úřadům, kde působí. Ty také informují o tom, jak mohou lidé do dokumentů nahlížet.

Z devíti radnic pouze v Odrách evidují jednoho radního, který povinnost danou zákonem nesplnil. „Dneska to posílám do přestupkového řízení,“ potvrdil tajemník Petr Mlčoch. Provinilec může dostat pokutu až do výše 50 tisíc korun. „Přiznání ale dodá v nejbližších dnech,“ ujistil tajemník oderského úřadu. .

V Novém Jičíně odevzdali majetková přiznání všichni radní a vedoucí odborů a oddělení. „Nahlédnout do nich mohou všichni občané České republiky, a to dvojí formou,“ vysvětlil tajemník novojičínské radnice Tomáš Vindiš. Jednou z možností je osobní návštěva úřadu. „Lze ale o nahlédnutí do přiznání podat i elektronickou poštou, přístupové heslo pak dotyčný dostane klasicky poštou,“ popsal tajemník.

Obdobně reagoval na dotazy ohledně majetkových přiznání i tajemník kopřivnické radnice Josef Jiřík. „Předpokládám, že svoji povinnost splnili všichni,“ podotkl s tím, že jakým způsobem lze nahlížet do majetkových přiznání stanoví zákon. Také ve Frenštátě pod Radhoštěm a Studénce podali přiznání všechny určené osoby. „Lidé do nich mohou nahlížet i písemně,“ upozornil na další možnost přístupu tajemník Studénky Jiří Moskala.

V Bílovci se čestné prohlášení netýká vedení organizačních složek města. „Ze zákona to zřejmě nějak vypadlo. je tam, že přiznání musí podat představitelé organizačních složek státu, ale obcí ne,“ poukázal tajemník Bílovce Rostislav Musila. Stejně jako v Bílovci, podali včas oznámení představitelé a určení úředníci v Příboře, Fulneku a Štramberku.