STAV PO ROCE

Práce na osmi domech a jednom bytovém domě se čtyřmi byty v Kuníně se rozběhly právě v říjnu minulého roku. Hlavním úsilím obce i stavbařů přitom bylo, aby mohli lidé, jimž povodeň zničila domov, oslavit Vánoce v novém domě.

To se také podařilo. „Všichni už bydlí a jsou spokojení. Teď jsme přidělili poslední domek rodině, která bydlela v maringotce, a ti jsou hodně šťastní, protože mají konečně kde bydlet,“ shrnula starostka Kunína Dagmar Novosadová s tím, že v současné době se u povodňových domů dodělávají ještě chodníky a terénní úpravy, a pokud budou peníze, dočkají se obyvatelé nejspíš i oplocení. „U bytového domu se provádějí už jen terénní úpravy,“ uzavřela starostka Novosadová.

V Jeseníku nad Odrou vyrostly na podzim také domy pro obyvatele, jež přišli o střechu nad hlavou a nechtějí se z obce stěhovat. Celkem bylo postaveno patnáct domů a jeden bytový dům s osmi bytovými jednotkami. Už v loňském roce starosta Tomáš Machýček poznamenal, že všechny byty i domy jsou už od zimy obsazené. A při tom zůstalo i v tomto roce. „Probíhá nová zástavba, a to v lokalitě těch povodňových domů. Máme tam dohromady třicet dva stavebních parcel, z čehož sedmnáct zbylo pro účely nové zástavby. Dneska tam staví čtyři lidé, přičemž další začnou na jaře,“ vypočetl starosta Machýček.

Není přitom vyloučeno, že v Jeseníku nad Odrou vzniknou ještě další obecní stavby. „Protože jsme měli ještě další demolice, budeme se snažit využít státního příspěvku, abychom vybudovali v rámci možností, a tam, kde to jde, další byty. Nebude to ale už v řádu desítek, nýbrž jednotek,“ dodal závěrem Machýček.