Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povolební personální kolotoče

Novojičínsko - Loňské podzimní komunální volby na Novojičínsku si nejednou vysloužily příměr podivné. Během pár dnů došlo ke změnám garnitur a zvratům, jež málokdo čekal. Na některých místech navíc podivná situace pokračuje.

26.10.2011
SDÍLEJ:

Břetislav Gelnar (stojící), krátce po zahájení zasedání zastupitelstva v Novém Jičíně odešel ze zdravotních důvodů. K pokusu o jeho odvolání z funkce starosty, jak se v Novém jičíně šuškalo, tedy nedošlo. Ilustrační foto.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Změn, které se na politické scéně ve městech či obcích na Novojičínsku v současnosti odehrávají není vůbec málo. Týkají se starostů, místostarostů či dokonce celých zastupitelstev.

Tou nejčerstvější je rezignace studéneckého místostarosty Milana Stillera (Dvacet jedna pro Studénku). Ačkoliv je ve své funkci necelý rok, rozhodl se k 31. říjnu tohoto roku funkci místostarosty města opustit. „Na začátku měsíce října jsem obdržel rezignaci pana místostarosty Milana Stillera na tuto funkci, a to k poslednímu březnu příštího roku,“ sdělil studénecký starosta Ladislav Honusek na dosud posledním zasedání zastupitelstva, které se uskutečnilo ve čtvrtek 20. října.. Na tvářích mnoha zastupitelů se v tu chvíli objevil překvapený výraz. O ten nepřišli ani vzápětí, jelikož starosta rozhodl o tom, že přestože Stiller post místostarosty opustí až za několik měsíců, zastupitelé jeho nástupce zvolí již letos. A to přímo na čtvrtečním zasedání. „Na ministerstvu vnitra jsme si ověřili možnost postupovat s předstihem. Jelikož to je v souladu s platnou legislativou, rozhodli jsme se volbu nového místostarosty zařadit do dnešního programu zastupitelstva,“ vysvětlil Honusek (Občané pro město).

Na post byl navržen dosavadní člen rady města Studénky Miroslav Fabian (Dvacet jedna pro Studénku). Před jeho zvolením se zastupitelé hlasitě dožadovali vysvětlení, proč nynější místostarosta odstupuje. „Chtěl by znát důvody, které vedou pana Stillera k rezignaci,“ dožadoval se vysvětlení zastupitel Karel Polák (KSČM). Místostarosta Stiller reagoval na dotazy stručně: „Jak jsem uvedl v dopise adresovaném panu starostovi, je to z osobních důvodů. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat“. Přestože ani přinejmenším nečekaná rezignace ani brzká volba nového místostarosty nešla mnohým takzvaně pod fousy, nakonec byl za nového místostarostu zvolen již zmíněný Miroslav Fabian. Došlo tak ke kuriózní výměně postů. Na místo, které se po Fabianovi uvolní v radě města totiž příští rok nastoupí, tentokrát už jen jako radní, Milan Stiller.

Na Novojičínsku nejde v letošním roce o první volbu místostarosty. Se stejnou situací se museli před měsícem potýkat také v Kopřivnici. Tam ale byla nová volba způsobena náhlou smrtí třetího místostarosty města Aloise Janka (KDU-ČSL). Na jeho místo zastupitelé zvolili Jaroslava Šulu (KDU-ČSL), který je shodou okolností také člen rady města.

Také v Bílovci už od voleb došlo ke změnám na postu místostarosty. V červnu odstoupil kvůli osobním důvodům Tomáš Bárta (ODS), jehož v radě zastoupil Vít Gola (ODS). A stále hlasitěji se hovoří o tom, že by mohlo dojít také ke změně na postu nevyšším v Novém Jičíně. Například z řad příznivců tábora ODS šla zpráva, která se stala téměř veřejnou, že na zasedání konaném ve čtvrtek 20. října padne návrh na odvolání Břetislava Gelnara (ČSSD) z funkce starosty. Nestalo se tak. Starosta zahájil zasedání, představil novou tajemnici a poté se omluvil a opustil jednací sál kvůli zdravotním důvodům. Po městě i okolí se stále více hovoří o tom, že právě ty budou důvodem, kvůli kterým zřejmě Břetislav Gelnar toto volební období nedotáhne ve funkci starosty do konce.

Zásadní změny ve vedení se ale nevyhýbají ani obcím. V Kujavách se v sobotu 22. října uskutečnily dokonce nové volby do obecního zastupitelstva, což bylo v okrese vůbec poprvé minimálně od roku 1989. Ty způsobila hned několikanásobná rezignace dosavadních členů.(jah, vru, ipa)

26.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení