Mluvčí Nového Jičína Marie Machková upřesnila, že město pořídí jeden stacionární radar pro takzvané bodové měření rychlosti vozidel v obou směrech. „Náklady na pořízení snímací techniky budou necelé dva miliony korun. Úřad radar nekupuje jako prostředek represe, ale jeho instalací na frekventované komunikace usiluje o zvýšení bezpečnosti chodců a zklidnění dopravy,“ podotkla mluvčí.

Na území Nového Jičína je řada míst, kde je na každodenním pořádků překračování povolené padesátikilometrové rychlosti. Jde například o ulice Bohuslava Martinů, K Nemocnici, Palackého, Hřbitovní, Suvorovova a mnohé další. Dalším problémem je stále narůstající hustota provozu.

„Například hlavním tahem města, od Šenova u Nového Jičína ve směru na Valašské Meziříčí, projede během čtyřiadvaceti hodin kolem šestnácti tisíc vozidel,“ pokračovala Marie Machková.

Proto nebude radar na jednom místě. V nepravidelných intervalech se změní jeho umístění do míst s velkým provozem a vysokým počtem přestupků ze strany řidičů.

„Rozhodování o umístění radaru je plně v kompetenci městské policie,“ dodala mluvčí města s tím, že vytipováno pět lokalit, ve kterých by se měla měřit rychlost. „Půjde o místa s velkým pohybem dětí, místa blízko přechodů pro chodce nebo místa, kde již byly v minulosti zaznamenány kolizní situace mezi chodcem a vozidlem,“ doplnila.

Kvůli pořízení radaru musel městský úřad zřídit dvě nové pracovní pozice v rámci přestupkových agend, které budou zabezpečovat zpracování oznámených podnětů z radaru. První případy budou mít úředníci pravděpodobně za měsíc. K instalaci radaru by mělo dojít 20. února 2020, pokud to umožní počasí. Poté se bude radar seřizovat a ladit se softwarem. Předpokládaný termín jeho spuštění je začátek března 2020.

„Jakmile budou termíny potvrzeny, občané budou o instalaci radaru informování prostřednictvím webu města a dalších zdrojů,“ uzavřela Marie Machková.

Měření rychlosti s dopady na neukázněné řidiče mají například v Odrách. Tam je úsekové měření na Hranické ulici.