Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozemky pod poničenou tratí dostanou obce zadarmo

Nový Jičín - Město, společně s dalšími čtyřmi obcemi, jsou o krok blíže k realizaci cyklostezky na místě bývalé železniční trati vedoucí z města do Hostašovic. Založily svazek, který má pomoci nejen s převody pozemků.

9.3.2011
SDÍLEJ:

Poničená železnice na trati Nový Jičín – Hostašovice.Foto: Josef Gabzdyl

Budoucnost povodní poničené železnice začíná dostávat konkrétnější podobu. Nový Jičín, Hostašovice, Mořkov, Životice u Nového Jičína a Hodslavice založily společně svazek obcí s názvem Cyklostezka Nový Jičín – Hostašovice, do kterého postupně vstupují. Schválit tento krok musí místní zastupitelstva.

„Založení svazku je nezbytné pro bezúplatný převod státního majetku do majetku svazku, ale i pro stavbu samotné cyklostezky,“ uvedla mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. Město již vstoupilo do jednání se zástupci Správy železničních dopravních cest (SŽDC), jakožto s majitelem nemovitostí. Požadavek svazku je jasný, drtivou většinu tratě číslo 326 získat zadarmo, a také se to v brzké době podaří. Mluvčí SŽDC Pavel Halla totiž Deníku sdělil: „Z pětadevadesáti procent bývalé dráhy by měla vzniknout cyklostezka. Je to vázané evropskou dotací, kde tlačí čas, aby to bylo do konce pololetí. Svazek dostane pozemky bezúplatným převodem formou privatizace.“ Nyní se jen čeká, až zbývající dvě zastupitelstva obcí schválí vstup do svazku, což lze pokládat za formalitu, a samotný převod bude realizován během dubna, nejpozději v květnu. Co se týče zbývajících pěti procent tratě, jedná se o výpravní budovu v Novém Jičíně, k tomu sedm set metrů kolejí a přilehlé pozemky. „Zde to bude nabídnuto formou veřejného výběrového řízení a nabídnuto k odkupu, protože to jsou poměrně lukrativní pozemky,“ rozvedl Halla s tím, že druhou, a poslední, nemovitostí, kde se uvažuje o prodeji, je zastávka Mořkov. Zde však ještě rozhodnuto definitivně není.

O něco dále pokročila situace u šest set metrů dlouhé vojenské vlečky vedoucí k opravárenskému závodu ve Straníku. Od deset kilometrů dlouhé železnice se odděluje v další místní části Nového Jičína, v Bludovicích. „Tady už bude bezúplatný převod pozemků, náspu i osvětlení zahájen,“ přiblížil aktuální situaci uvolněný radní Milan Grestenberger. Radnice má již jasnou představu, jaké by měla mít cyklostezka, jež zavede výletníky z Nového Jičína pod beskydské kopce, parametry. Počítá se se šířkou tři a půl metru a s pěti odpočívadly se stoly, lavičkami a stojany na kola. „Předpokládané náklady na její vybudování se pohybují okolo pětačtyřiceti milionů korun. Město Nový Jičín podalo v pondělí žádost o dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje na projektovou přípravu,“ řekla dále Machková. Navíc svazek plánuje získat finanční podporu z Evropské unie. „Do poloviny měsíce října chceme připravit žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, ze kterého by měla být financována samotná výstavba cyklostezky v roce 2012,“ potvrdil Jiří Plandor z odboru rozvoje města.

Cyklostezka by mohla mít pro dotčené obce velký přínos. Nejen že zlepší a zpříjemní nesilniční propojení mezi nimi, ale je velká šance, že si ji oblíbí návštěvníci nejen z blízkého regionu. Starostka Hodslavic Pavla Adamcová vidí například tyto pozitiva: „Slibujeme si od toho hlavně službu pro naše občany, protože dost lidí využívá cyklistickou dopravu do zaměstnání v Novém Jičíně a tato cyklostezka jim to určitě ulehčí,“ řekla Deníku. Adamcová poukazuje zejména na přetíženost a nebezpečnost mezinárodního silničního tahu, především v úseku mezi Hodslavicemi a Bludovicemi. „Samozřejmě dalším důvodem je umožnění rekreace, ať už pro cyklisty, běžkaře nebo in-line bruslaře. Trasa u nás navíc vede mimo obydlené oblasti, takže lidé zavítají do přírody,“ dodala.

Autor: Adam Knesl

9.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení