Policisté upozorňují na případy „podomních obchodníků.“ „Ti navštěvují nejen na vesnicích osaměle žijící starší osoby, nebo nemohoucí důchodce a nabízejí jim k prodeji různé zboží, například nádobí, deky, příbory, porcelán, nebo se představují jako pracovníci různých firem a úřadů,“ upozornil okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Výjimkou například nejsou ani takoví, kteří se vydávají za nemocné a potřebují napít vody či „známí“ známého nebo příbuzného údajně něco vezou, rozbilo se jim auto a potřebují peníze na odtažení auta nebo na taxíka, aby něco přivezli. S penězi ale mizí.

Před falešnými sociálními pracovníky varuje také městský úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Podle vedoucí odboru sociálních věcí Anny Hrachovcové by lidé zvláště před Vánocemi měli být na takové podvodníky opatrní. Proto vydali upozornění, ve kterém uvádějí, jak lidé poznají pracovníka městského úřadu. „Pracovnice má povinnost přestavit se jménem a příjmením, předložit služební průkaz městského úřadu. Pokud se tak neděje, může se jednat o nepravou osobu,“ poukázala Hrachovcová a dodala: „Proto radíme občanům, aby s osobami, které se přestaví jako sociální pracovnice a nepředloží průkaz pro výkon šetření, nejednali,“ uvedla s tím, že mají-li lidé velmi vážné pochyby, mohou si totožnost pracovnice úřadu, která šetření provádí, ověřit přímo na úřadě.

Podle Tomšíka, ale podvodníci v mnoha případech falšují i nejrůznější průkazy. Jejich metody jsou stále rafinovanější a vynalézavější.

Proto varují před pouštěním cizích lidí do bytu. Nejdřív by si občané měli ověřit jejich totožnost a dovolit vstoupit pouze osobám, kterým důvěřují. Doporučují také například pořídit si panoramatické dveřní kukátko a pojistný řetízek či zamykat hlavní vchodové dveře a zavřít okna i v případě velmi krátké nepřítomnosti.

„Od minulého roku se více zaměřujeme na starší a osamělé občany, kteří by mohli být snadno oklamáni,“ poukázal Tomšík. Pořádají proto besedy pro seniory, při kterých lidem, kromě jiného, doporučují nejrůznější „finty.“ Mají-li Kluby seniorů zájem, mohou si objednat bezplatnou besedu přímo u okresního ředitelství Police České republiky v Novém Jičíně na adrese Svatopluka Čecha 11, 741 11 Nový Jičín.