Na konci listopadu bylo na novojičínských úřadech práce evidováno celkem 5316 uchazečů o zaměstnání, což je o 175 méně než na konci října a o 1765 méně než ve stejném období loňského roku. Jen během listopadu se na úřad práce nově přihlásilo 751 uchazečů.

Práci však v předposledním měsíci roku našlo 624 osob, což je o dvacet více než ve stejném období předešlého roku. V celém kraji nyní hledá práci 70 312 lidí.

„Snížení počtu nezaměstnaných osob oproti předchozímu měsíci bylo v listopadu zaregistrováno ve třech okresech kraje, přičemž nejvíce v okrese Ostrava (o 304 osob), Nový Jičín (175) a Karviná (151). Zároveň v těchto okresech poklesl i podíl nezaměstnaných osob," uvedla Vladana Piskořová z krajské pobočky úřadu práce.

Ve srovnání s letošním desátým měsícem se na Novojičínsku snížil podíl nezaměstnaných osob na 4,8 procenta, což je nejnižší číslo v celém Moravskoslezském kraji. Podíl nezaměstnaných v kraji činí 8,2 procenta, v celé republice zůstal podíl na hodnotě 5,9 procenta.

Na Novojičínsku se může pyšnit nejnižší nezaměstnaností Frenštátsko (3,8 %), kde hledá práci 511 osob. Nejvyšší míru nezaměstnanosti má naopak Odersko (5,75 %), které eviduje 770 nezaměstnaných. A jaká je nezaměstnanost v jednotlivých obcích Novojičínska? Dobře si stojí obce Tísek, Závišice, Vrchy a Rybí, kde je nezaměstnanost pod třemi procenty. Na opačném konci tabulky je Vražné (7,79 %), Bílov (6,85), Kujavy (6,65) a Odry (6,10).

„Situaci na trhu práce ovlivnilo v listopadu postupné ukončování sezonních prací především ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, těžbě či turismu. Přesto jsme ale zaznamenali méně uchazečů, kteří se hlásili do evidence, než ve stejném období v předchozích letech," vysvětlila generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.

K 30. listopadu měly firmy na Novojičínsku k dispozici celkem 2358 volných pracovních míst, což je o 172 míst více než na konci října.

Na jedno volné místo tak připadá 2,3 uchazeče. „Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. V této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance," informovala Kateřina Beránková, mluvčí úřadu práce.

Firmy v okrese nejčastěji hledají nástrojáře a příbuzné pracovníky, seřizovače a obsluhu obráběcích strojů, prodavače, montážní dělníky, uklízeče, kuchaře, instalatéry, řidiče nákladních automobilů, ale i truhláře, číšníky a servírky a pracovníky ostrahy.

„V nadcházejících měsících nezaměstnanost pravděpodobně, s postupným utlumováním sezonních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, poroste. V meziročním srovnání by ale měla zůstat na nízkých hodnotách," doplnila výhled na následující měsíce Kateřina Sadílková.