O vytváření minitýmů na soudech se podle Pavly Růžičkové, tiskové mluvčí novojičínského okresního soudu, hovoří již delší dobu, avšak teprve loni jí dal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil požehnání.

Zjednodušeně se dá říci, že minitým je skupinka o počtu tří, případně čtyř lidí, kteří pracují na jednotlivých případech od chvíle, kdy se tyto dostanou na půdu soudu, až do jejich ukončení. Více o tom hovořili zástupci Okresního soudu v Novém Jičíně v pátek 3. dubna na tiskové konferenci, kterou soud uspořádal.

Minitýmy v Novém Jičíně začaly pracovat od 1. prosince 2008, ale až nyní mohou jednotliví soudci zhodnotit případný přínos. „Osobně s tím mám pozitivní zkušenost,“ uvedl místopředseda soudu Vladimír Polák a popsal naprostou reorganizaci práce na soudu, jejímž výsledkem je to, že soudce si řídí svůj tým, který zná určitý spis od začátku do konce. Zatímco spis kdysi putoval po celém soudu a měl například dvanáct zastavení, nyní jej dostávají do rukou jen členové minitýmu a počet jeho cest se snížil třeba na pět.

„Audit například zjistil při stávajícím čtyřiatřicet úkonů u jednoho spisu. Zavedením minitýmů se má počet těchto úkonů snížit na civilních soudech asi o polovinu a na trestních asi o třetinu,“ doplnil předseda novojičínského okresního soudu Jiří Hanzelka a uvedl modelovou situaci: „Státní zástupce učiní dotaz na nabytí právní moci. Bylo to tak složité, že ten státní zástupce se to dozvěděl po nějakých dvou, třech týdnech. Dnes je to otázka tak patnácti minut.“

To, jak se po vytvoření minitýmů zrychlila práce se soudními spisy, se snažil přiblížit i místopředseda Polák. Jako příklad uvedl dobu, která uplynula od žaloby na zaplacení povinné částky po platební rozkaz. Zatímco loni to trvalo 41,3 dne, letos je to 8,77 dne. „Znamená to, že jsme dokázali tu dobu čtyřnásobně zkrátit,“ uvedl Polák a doplnil, že od počátku roku byl celkový nápad 540 civilních žalob, z toho ve 267 případech šly vydat platební rozkazy. Z nich 152 již nabylo právní moci. „Myslím si, že to už více asi nejde zkrátit,“ poznamenal Polák.

V Novém Jičíně možnost zavedení minitýmů přivítali, neboť i tamním soudcům vadila přílišná byrokracie, která brzdila samotnou rozhodovací práci soudců. „Věděli jsme, že se ten projekt chystá, a ve chvíli, kdy tomu ministerstvo dalo zelenou, jsme se okamžitě přihlásili, a stali se tak pilotním soudem, který vytvořil minitýmy na všech úsecích,“ zdůraznil předseda soudu Hanzelka.

Okresní soud v Novém Jičíně má v současnosti 23 soudců, kteří působí ve 28 minitýmech. Na exekučním oddělení je těchto minitýmů osm, na civilním deset, na trestním šest a na opatrovnickém úseku pracují čtyři minitýmy.